Odpowiedź :
Odpowiedź: mam nadzieję ze pomoge
Wyjaśnienie: Konkwista to zbrojne wyprawy Hiszpanów, których następstwem było podbicie przez nich Ameryki Środkowej i Południowej. Wyzyskując przewagę militarną, a także lokalne spory Indian, takim konkwistadorom jak Cortes i Pizarro udało się podbić Azteków i Inków oraz inne plemiona indiańskie. Efektem konkwisty był napływ złota do Europy, a także zniewolenie i chrystianizacja rdzennych mieszkańców Ameryki.Zakończenie rekonkwisty przez hiszpańskich monarchów konsolidowało w rękach chrześcijan cały Półwysep Iberyjski. Po wyparciu Arabów hiszpańska szlachta została pozbawiona możliwości łatwego bogacenia się. Toteż zaczęła dla siebie szukać nowych wyzwań.
Z zakończeniem rekonkwisty zbiegło się także odkrycie przez Krzysztofa Kolumba Ameryki, czego dokonał w 1492 roku. Jednocześnie Hiszpanie w traktacie z Tordesillas z 1494 roku podzieli się z Portugalczykami strefami wpływów. Wyznaczyło to kierunki ekspansji obu państw. Hiszpania swoje wysiłki koncentrowała w Ameryce Południowej (poza obszarem współczesnej Brazylii, która przypadła Portugalii), a Portugalia w Afryce i Azji.
Hiszpanie początkowo nie zdawali sobie sprawy z wagi swojego odkrycia. Bagatelizowali je myśląc, że odkryli mało zaludnione i głównie rolnicze tereny. Ważniejsza była dla nich kwestia znalezienia drogi morskiej do Indii drogą zachodnią. Dokonał tego w 1520 roku Ferdynand Magellan. Wyprawa pod jego kierunkiem nie tylko opłynęła kulę ziemską dookoła, ale także udowodniła, że płynąc na zachód również można dotrzeć do Indii.Podbój Azteków jest uznawany za początek hiszpańskiej konkwisty. Słowo „konkwista” wywodzi się z hiszpańskiego „conquista”, czyli „podbój” lub „zdobycie”. Konkwistadorzy brali faktycznie udział w zbrojnych wyprawach, których celem z jednej strony było zdobycie bogactwa, z drugiej podbicie lokalnych ludów. Głównym powodem dla których organizowano kolejne wyprawy były wiedza o bogactwach, które w Ameryce zobaczył i złupił Cortes i jego żołnierze.
Konkwiście towarzyszył terror, prześladowania i wyzysk podbitej ludności. W zagarniętych przez Hiszpanów terenach Indian zmuszano do pracy w kopalniach złota lub przy uprawie trzciny cukrowej. Dodatkowo część europejskich chorób była dla Indian zabójcza. Toteż efektem konkwisty było bardzo znaczące zmniejszenie populacji rdzennej ludności Ameryki Południowej.
Efektem konkwisty była także przymusowa chrystianizacja Indian, która służyła także jako usprawiedliwienie do podboju Ameryki. Indywidualnie konkwistadorom zapewniała możliwość szybkiego wzbogacenia się kosztem plemion Indian oraz była szansą na szybki awans społeczny