MATURA 2022 Język polski.
Rozprawka TEMAT 2:
„Noce i dnie” – Maria Dąbrowska (Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?)

POPROSZĘ O WSKAZÓWKI, jak napisać rozprawkę i co w niej zawrzeć odnośnie tematu (przykłady).


Odpowiedź :

Jak napisać rozprawkę na temat "Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?" na podstawie lektury "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej

  • wstęp, w którym powinniśmy postawić tezę, czyli naszą opinię na dany temat. W tym wypadku na temat tego, kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia.
    Na przykład:
    Relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia, kiedy opiera się na tworzeniu czegoś wspólnie i wspieraniu się w trudnych chwilach.
  • rozwinięcie, w którym nawiążemy do literatury, w tym wypadku do lektury "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. W rozwinięciu przytaczamy argumenty potwierdzające naszą tezę.
  1. Związek Barbary i Bogumiła jest źródłem szczęścia, ponieważ wspólnie budują oni swój mały świat. Oboje dbają o odbudowę majątku w Sarbinowie i uczą się życia na wsi. Wspólnie starają się też o prawidłowe wychowanie ich dzieci. Ich małe sukcesy zwiększają siłę ich uczucia, a widoczne efekty ich pracy powodują szczęście i satysfakcje.
  2. Związek ten jest też ważny, ponieważ razem przechodzą przez wszystkie trudne chwile, takie jak śmierć ich pierwszego syna, śmierć matki i siostry Barbary. Tragiczne wydarzenia w ich życiu pozwalają im być silniejszymi i bardziej doceniać bieżące chwile.
  3. Szczęście wzbudza też w Bogumile wyznanie miłości przez Barbarę. Pokazuje ono, jak małe, codzienne czynności mogą przyczynić się do szczęścia dwóch osób.
  • zakończenie, gdzie na podstawie przedstawionych argumentów potwierdzamy postawioną we wstępie tezę, że relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia, kiedy dzielą oni wspólny czas, zajęcia i trudne chwile.

Prawidłowo napisana rozprawka powinna składać się z następujących części:

  • wstępu, w którym powinniśmy postawić tezę, czyli naszą opinię na dany temat.
  • rozwinięcia, w którym nawiążemy do literatury i przedstawimy nasze argumenty potwierdzające tezę.
  • zakończenia, gdzie na podstawie przedstawionych argumentów potwierdzamy postawioną we wstępie tezę.