Odpowiedź :
Indie i Kanada - różnice w udziale gruntów ornych w całkowitej powierzchni kraju
Kanada i Indie w całości położone są na półkuli północnej. Duża dysproporcja w udziale gruntów ornych w całkowitej powierzchnie kraju między Indiami (powyżej 40%) a Kanadą (poniżej 6%) wynika m.in. z położenia i warunków termicznych oraz glebowych.Terytorium Kanady znajduje się w strefie klimatów umiarkowanych (w większej części chłodnych) i okołobiegunowych, a Indii - w strefie klimatów zwrotnikowych (w tym typ monsunowy). W Kanadzie dużą część gleb stanowią gleby arktyczne i tundrowe - nie nadające się pod grunty orne. W Indiach większa część kraju cechuje się występowaniem warunków sprzyjających rolnictwu - duże opady deszczu, wysokie średnie miesięczne temperatury.
Nie bez znaczenia jest także liczebność populacji i zapotrzebowanie na produkty rolne - rosnąca liczba mieszkańców Indii wpływa na wzrost zapotrzebowania na pożywienie, co przekłada się na duży udział gruntów ornych.
Na sposób użytkowania ziemi wpływają czynniki przyrodnicze (m.in. klimat, typ gleb, ukształtowanie terenu) i pozaprzyrodnicze (m.in. poziom rozwoju społeczno-gospodarczego,kultura rolna, zaludnienie, sytuacja ekonomiczna i polityczna).
W krajach wysoko rozwiniętych obserwuje się spadek udziału gruntów ornych w całkowitej powierzchni kraju, a w krajach słabo rozwiniętych i rozwijających się - udział gruntów ornych utrzymuje się na wysokim poziomie lub rośnie.