Sformułuj tezę, argumenty (3) i wnioski związane z postawą życiową wpisaną z pieśni Jana Kochanowskiego.

Odpowiedź :

W tym zadaniu musimy zacząć od sformułowania tezy na temat postawy życiowej Jana Kochanowskiego wpisanej w jego pieśni, następnie poprzeć ją co najmniej trzema argumentami, a na koniec wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Proponowana teza: „Aby osiągnąć szczęście w życiu, nie należy trwonić czasu na dążenie do bogactwa, lecz należy się kierować wiarą w Boga i doświadczeniem”

Proponowane argumenty, które należy rozwinąć.

  1. „Pieśń trzecia”, najmocniej ukazujące filozofię życiową Jana Kochanowskiego, w której to autor wyraża pogląd, że człowiek nie powinien upatrywać swojego szczęścia w bogactwie, które nie zapewni mu prawdziwej przyjaźni.
  2. Motyw przyjaźni jest również poruszany pieśni „Chcemy sobie być radzi”. Ta forma relacji międzyludzkich zdaje się więc mieć dla poety bardzo duże znaczenie w życiu. Dzięki temu utworowi dowiadujemy się również, że dobra zabawa w towarzystwie nie jest niczym złym, o ile zachowany jest umiar. Z życia należy korzystać, jednak nie należy również zapominać o jego ulotności i nieprzewidywalności losu, który zsyła na człowieka Bóg.
  3. Pieśń XII jest m.in. pochwałą cnoty, uznawanej przez poetę za dobro najwyższe. Autor wyraźnie sugeruje, jak ważne w życiu jest pozostawanie człowiekiem cnotliwym, mimo faktu, że wciąż narażany jest na uleganie słabościom i pokusom.

Sugerowany wniosek:

W „Pieśniach” Jan Kochanowski ukazuje się jako człowiek o dużym doświadczeniu i życiowej mądrości, a jednocześnie głęboko uduchowiony i ukierunkowany na wiarę Boga.

Co to jest pieśń?

Pieśń jest gatunkiem literackim poezji lirycznej. Ich geneza wywodzi się z obrzędów i muzyki, jednak wraz z upływającym czasem pieśń stała się zupełnie samodzielną formą wyrazu. Tematyka pieśni z reguły jest poważna, a jej budowa odznacza się podziałem na strofy.

„Pieśni” Jana Kochanowskiego – zbiór 49 pieśni, podzielony na dwie części (Księgi Pierwsze i Księgi Wtóre), w których utwory wieszcza zostały podzielone chronologicznie, wg czasu ich powstania. Znajdziemy tu zarówno pieśni refleksyjne, refleksyjno- filozoficzne czy miłosne, jak też patriotyczne i religijne.