Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Oprzemy się na regule przekory, sformułowanej przez francuskiego fizykochemika Henry Louis Le Chatelier, która brzmi:
"Jeśli na układ znajdujący się w stanie równowagi podziała bodziec zewnętrzny, to w układzie tym zajdą przemiany prowadzące do zminimalizowania działania bodźca." (cytat)
Zad.1
B
2AB₂ + 3A₂ = 4BA₂
Ogrzewanie układu, w którym przebiega reakcja endotermiczna (ΔH>0) przesuwa równowagę w prawo, wartość stężenia BA₂ zwiększy się.
Zad.2
B
4AB + C₂ = 2A₂C + 2B₂
Jeśli do układu w stanie równowagi wprowadzimy substrat spowoduje to przesunięcie równowagi w prawo. Czyli stężenie drugiego substraru zmniejszy się.
Zad.3
C
2AB₂ + 3A₂ = 4BA₂
Wzrost ciśnienia powoduje przesunięcie równowagi w prawo wtedy, gdy reakcja przebiega w fazie gazowej z tzw. zmniejszeniem objętości reagentów. (5 moli< 4moli).
Zad. 4
A
4B₃A + 5C₂ = 4AC + 6CB₂
Jeśli z układu znajdującego się w stanie równowagi usuniemy część substratu to spowodujemy przesunięcie stanu równowagi w lewo, czyli stężenie drugiego substratu zwiększy się.
Zad. 5
B
4B₃A + 5C₂ = 4AC + 6CB₂
Jeśli z układu znajdującego się w stanie równowagi usuniemy część produktu spowoduje to przesunięcie równowagi w prawo, czyli zmniejszy sie stężenie drugiego substratu.
Zad.6
A
4AB + C₂ = 2A₂C + 2B₂
Jeśli z układu znajdującego się w stanie równowagi usuniemy część substratu to równowaga reakcji przesunie się w lewo, stężenie produktu wzrośnie.