Odpowiedź :
Oceń postawę szlachty wobec kryzysu państwa polsko - litewskiego w XVIII w.
Postawę szlachty można ocenić na dwa sposoby: po pierwsze negatywny, ponieważ szlachta nie podjęła zdecydowanych kroków aby ratować państwo, można wręcz powiedzieć że nie zrobili nic. Ciągle wierzyli, że Rzeczpospolita to silne państwo, którego nikt nie zaatakuje. Poza tym demokracja szlachecka była jednym z głównych powodów kryzysu państwa polsko - litewskiego, a to dlatego, iż arystorkacja, czyli najbogatsza szlachta często przekupywała drobniejszą szlachtę, aby ta głosowała na ich korzyść, a nie na korzyść państwa. Nie można jednak zapominać, iż z drugiej strony próbowali wprowadzać reformy, ale było już na to o wiele za późno.
Kryzys państwa polsko - litewskiego spowodowany był przede wszystkim tym, że w XVII w. Rzeczpospolita prowadziła wiele wojen, a większość na własnym terytorium, doprowadziło to do ogromnych zniszczeń wielu regionów.
Demokaracja szlachecka był to system panujący w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, który gwarantował szlachcie prawo głosowania i decydowania o sprawach państwa.