Odpowiedź :
1. Mutacje moga zachodzić samorzutnie np. w trakcie procesu replikacji DNA kiedy to polimeraza DNA przyłączy do matrycowej nici DNA niewłaściwy (niekomplementarny) nukleotyd, mutacje zachodzą również indukowanie tzn. pod wpływem mutagennych czynników środowiska zewnętrznego, które moga uszkadzać poszczególne zasady azotowe co wpłynie potem niekorzystnie na proces replikacji DNA, mogą również powodować pękanie nici chromatynowej, co zaburzy proces kondensacji chromatyny do chromosomów i w konswekwencji chromosomy tę będą miały nieprawidłową strukturę (powstaną wtedy tzw. aberracje chromosomowe czyli mutacje dotyczące struktury chromosomów).
2. Tak, mutację moga wystąpić u dorosłego człowieka, gdy jego komórki somatyczne zostaną wystawione na działanie mutagenu np. promieniowania UV, który może doprowadzić do mutacji w genach kontrolujących prawidłowy przebieg cyklu komórkowego - wtedy takie zmutowane komórki zaczną się niekontrolowanie dzielić co po czasie objawi się jako guz nowotworowy. Są to tzw. mutacje somatyczne.
3. Mutacje punktowe (genowe) czyli takie, które powstają na poziomie sekwencji nukleotydowej w obrębie genów mogą powstawać na skutek czynników mutagennych - jeżeli do takowej dojdzie w obrębie protoonkogenów (genów odpowiedzialnych za prawidłowy wzrost i rozwój komórki) ulegną one przekształceniu w onkogeny, jeżeli mutacji podległy również geny supresorowe (tzw. strażniki genomu hamujące podział komórki ze zmutowanym genomem) to komórka mimo mutacji zacznie się niekontrolowanie dzielić.