Odpowiedź :
Odpowiedź:
behawioryzm - rozumiany jako sposób narracji to brak w treści narratora informacji o przeżyciach, stanach psychicznych czy też uczuciach bohaterów; autor koncentruje się na zachowaniach bohaterów unikając monologów wewnętrznych.
Takie informacje np. pojawiają się jako przytoczone opinie przez innych bohaterów. Liczy się sfera zewnętrzna i na jej podstawie wysnuwa się wnioski i oceny dot. danej postaci.
- "Medaliony" Zofia Nałkowska; Opowiadania Tadeusza Borowskiego, dzieła Ernesta Hemingweya
człowiek złagrowany - to osoba, która od dłuższego czasu przebywa w obozie koncentracyjnym ina skutek warunków tam panujących zmienia się mentalnie i osobowościowo. Określa człowieka zniszczonego psychicznie i fizycznie przez pobyt w takim obozie. Myśli on kategoriami życia obozowego i postępuje według moralności obozowej, staje się bezwzględny, uruchamia instynkt przetrwania.
- " Pożegnanie z Marią", "U nas w Auschwitz" Tadeusza Borowskiego; "Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
pokolenie kolumbów - nazwa pokolenia pochodzi od tytułu powieści Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20” to określenie pisarzy urodzonych ok 1920 r., których młodość przypadła na czasy II wojny światowej. Zamiast poznawać życie, miłość czy rozwijać swoje talenty musieli stawić czoła wojnie. Do twórców zalicza się np. K.K. Baczyński, Tadeusz Gajcy, Tadeusz Borowski.