Odpowiedź :
1.
Cechy gatunkowe fraszki:
- krótki utwór, zazwyczaj rymowany lub wierszowany
- różnorodna tematyka
- często kończy się wyraźną puentą.
2.
„Gościu“ - apostrofa
„przyrzekam ja tobie“ - personifikacja
„chłodne wiatry“ - epitet
„cichym szeptem“ - epitet i onomatopeja
3. Podkreśl wszystkie poprawne informacje na temat pieśni.
podejmuje różnorodną tematykę; często występują w nim refreny; utwór dużych rozmiarów; wywodzi się ze starożytnych śpiewów obrzędowych; ma układ stroficzny; charakteryzuje się paralelizmami i rytmizacją
4.
Pieśń zawiera podstawowe prawdy o ludzkim życiu i człowieku. Podejmuje jeden z charakterystycznych dla renesansu motywów, jakim jest kapryśna Fortuna, która ma władzę nad całym światem. Pieśń poucza, jak mądrze żyć w świecie, w którym nic nie jest nam dane na zawsze, czyli: być opanowanym wobec zmienności losu i nigdy nie tracić nadziei na lepsze, bo nic nie trwa wiecznie, zarówno szczęście, jak i nieszczęście. Są to więc odwołania do filozofii stoickiej.
5.
Pieśni Jana Kochanowskiego należą do liryki ponieważ
- budowę stroficzną
- jednolity wzorzec rytmiczny
- pisane wierszem
- język poetycki pełen środków stylistycznych
6.
Cechy gatunkowe pieśni:
- uproszczona budowa
- układ stroficzny
- częste refreny
- paralelizmy
- rytmizacja
7.
Ludzkim życiem rządzi ślepy los, w którym człowiek jest jedynie marionetką, dlatego wszystkie starania człowieka tak naprawdę nie mają sensu , gdyż los może je zniweczyć. Świat jest teatrem, w którym ludzie jako aktorzy, marionetki po odegraniu swojej roli schodzą ze sceny życia, unicestwione przez śmierć.
8.
Fraszkę „Na dom w Czarnolesie“ zaliczamy do liryki bezpośredniej, ponieważ podmiot liryczny ujawnia swoją obecność w utworze (w formie zaimków: ja, moje), wyrażając swoje myśli.