7 Do roztworu wodorotlenku sodu o nieznanym stężeniu dosypano 55 g stałego NaOH
i otrzymano 500 g roztworu tego wodorotlenku o stężeniu 25%. Oblicz stężenie
procentowe roztworu początkowego. Wynik podaj z dokładnością do dwóch miejsc
po przecinku.


Odpowiedź :

1. liczę ile gramów NaOH jest w 500 gramach roztworu o stężeniu 25%:

Cp2= 25%

mr2=500 g

ms2= (Cp2*mr2)÷100%

ms2=(25%*500 g)÷100%= 125 g

2. Liczymy ile gramów NaOH było w początkowym roztworze.

wiemy że ilość NaOH w końcowym roztworze pochodzi od ilości NaOH zawartym w roztworze o nieznanym stężeniu oraz od ilości dosypanego NaOH:

ms2=ms1 + msd

125 g= ms1 + 55 g

ms1= 70 g

3. liczymy masę roztworu o nieznanym stężeniu

wiemy że masa roztworu drugiego składa sie z masy roztworu o nieznanym stężeniu oraz z masy dosypanego NaOH

mr2= mr1+ msd

500 g = mr1 + 55 g

mr1= 445 g

4. Liczę stężenie procentowe roztworu o nieznanym stężeniu:

ms1= 70 g

mr1= 445 g

Cp1= (ms1÷mr1)*100%

Cp1= ( 70 445 g)*100%=15,73 %