PRZYJAŹŃ POMNAŻA RADOŚĆ ORAZ DZIELI SMUTEK-Franase Bacone. Napisz wypowiedź argumentacyjną użyj przykładów z lektur. Praca minimum 200 słów. Daje dużo punktów

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Człowiek nie potrafi żyć bez innych ludzi. Nawet ci z nas, którzy mają najbardziej samotniczą naturę, nie mogą obyć się bez przynajmniej kilku bliskich osób. Więzi międzyludzkie są dla człowieka kluczowe, by mógł być szczęśliwy, dlatego nie ma nic ważniejszego niż rodzina, miłość, przyjaźń. Wśród tych relacji przyjaźń zajmuje szczególne miejsce, jest bowiem uczuciem, którego doświadczamy już od pierwszych lat życia. Zdarza się, że przyjaźnie zawiązane w pierwszych latach szkoły podstawowej, a czasem nawet w przedszkolu, są najtrwalszymi znajomościami w naszym życiu i pozostają z nami na zawsze.

Przyjaźń przynosi radość, ale może też pomóc najtrudniejsze chwile. W książce Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego autor przedstawia właśnie taką przyjaźń. Alek, Zośka i Rudy to trzej przyjaciele, którzy dopiero co zdali maturę, są młodzi, pełni optymizmu i nadziei na przyszłość - ale wybucha II wojna światowa i wszytsko wokół nich się zmienia. W tych strasznych czasach, gdy trzeba walczyć o wolność i codziennie grozi śmierć, ich przyjaźń dodaje im sił, pozwala znajdować w sobie odwagę i wytrwałość.  Alek zostaje śmiertelnie ranny podczas akcji odbijania Rudego z rąk Gastapo, a Rudy mimo nieludzkich turtur nie wydaje nikogo. Chłopcy umierają tego samego dnia, z poczuciem dumy z tego, że oddają życie za Polskę -  i także za swoja przyjaźń.

Również w momentach życiowego załamania, kiedy rozsypują się nasze nadzieje, z pomocą potrafi przyjść przyjaciel. Taka sytuacja przedstawiona jest w Syzyfowych pracach Stefana Żeromskiego. Główny bohater, Marcin Borowicz, przeżywa moment rozpaczy, gdy dowiaduje się, że jego ukochana wyjechała z ojcem do Rosji, a więc nigdy więcej już jej nie zobaczy. W takiej chwili pomaga mu ANdrzej Radek, który nic nie mówi, jedynie podaje smutnemu Marcinowi rękę -  a jednak jest to wymowny, milczący gest wsparcia i zrozumienia.

Te przykłady z literatury, ale przecież w codziennym życiu na każdym kroku przydarzą nam się sytuacje, w których przyjaciele okazują się nieocenieni. Pomagają w trudnych momentach, wspierają w drobiazgach, a czasem po prostu dobrze się razem bawimy. Każda z takich chwil jest niezastąpiona. Dlatego dbajmy o nasze przyjaźnie, aby nigdy się nie skończyły.

Wyjaśnienie: