Odpowiedź :
Jak pisał Cyceron historia to „ świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci“. Historia to to, co przeżyliśmy , czego nie da się zapomnieć, bo przeszłości nie da się anulować.
Wydarzenia z przeszłości nadal żyją w pamięci szlachty, gości na tytułowym weselu Stanisława Wyspiańskiego. Daje temu wyraz rozmowa Gospodarza z Panem Młodym. Ten pierwszy nie mogąc zapomnieć okrutnych wydarzeń z 1846 r. podczas rabacji galicyjskiej, kiedy to chłopi uzbrojeni w piły, młoty i siekiery, krążyli od dworu do dworu i okrutnie rozprawiali się z ziemianami, obawia się siły tkwiącej w ludzie chociaż wie, że dzięki niej naród może odzyskać wolność.
Pan Młody również pamięta tamte wydarzenia, bo przecież jego dziadka „piłą rżnęli...“ . Z kolei ojca Gospodarza „gdzieś zadźgali
Przeszłość stwarza dystans między inteligencją a chłopstwem, co staje się przeszkodą ich pojednania.
Historia nadal żyje także w pamięci bohaterów epopei „Pan Tadeusz“ Adama Mickiewicza. Podczas koncertu Jankiela przypominane są ważne wydarzenia z historii Polski. Najpierw rozbrzmiewają dźwięki „Poloneza Trzeciego Maja" , które przypominają o ustanowionej konstytucji w 1791 roku, która między innymi zrównywała mieszczan i szlachtę, zniesienie liberum veto.
Następnie rozbrzmiewają złowieszcze dźwięki, z których wyłania się wspomnienie Targowicy z 1792 roku, narodowej zdrady. Po przyjęciu konstytucji 3 Maja zawiązał się spisek magnacki patronmający na celu przywrócić dawny porządek w Polsce. Po chwili szybkie dźwięki przywodzą na myśl Rzeź Pragi, w czasie powstania kościuszkowskiego w 1794 roku.
Jankiel uderza w cymbały, wydobywa pojedyncze dźwięki, łączy je w akordy, a wtedy melodia nawiązuje do czasów tworzenia legionów polskich w 1796 r. , co dawało nadzieję na wyzwolenie ojczyzny.
Koncert kończy się „Mazurkiem Dąbrowskiego“ , którego dźwięki budziły wiarę w to, że ojczyzna odzyska niepodległość.
Historia jest przeszłością wiecznie żywą , czemu dają wyraz artyści w swoich dziełach, bo pamięć o niej jest jednym z filarów narodowej tożsamości.