Odpowiedź :
1. Jaka jest główna teza, do której dochodzi w swoim rozumowaniu autor tekstu nr 1? Przedstaw, w jaki sposób uzasadnia on to stwierdzenie.
Teza: Człowiek jest rzeczą myślącą.
Uzasadnienie: Autor dochodzi do wniosku, że skoro człowiek myśli, musi też istnieć. Uważa też, że samo myślenie jest faktem nas definiującym.
2. Czym są wrażenia zmysłowe według autora tekstu nr 2? Wyjaśnij, na czym polega - według niego - istnienie bytów doświadczanych zmysłami.
Wrażenia zmysłowe to twory naszej wyobraźni nie istniejące poza umysłem.
Istnienie bytów doświadczanych zmysłami jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki temu, że istnieją jakieś postacie, które je postrzegają. Autor uważa, że rzeczy nie istnieją poza umysłami czy myślącymi przedmiotami, które je postrzegają.
3. Rozstrzygnij, który z tekstów został napisany przez Kartezjusza, a który - przez George'a Berkeleya. Uzasadnij swoją odpowiedź, wskazując elementy koncepcji obu filozofów w podanych fragmentach.
Pierwszy tekst został napisany przez Kartezjusza, a drugi przez G. Berkeleya.
W pierwszym tekście widzimy kartezjuszowską wizję "myślę, więc jestem", ukazaną w fakcie, że myślenie jest czymś co świadczy o naszym istnieniu.
W tekście drugim widzimy nawiązanie do stworzonego przez G. Berkleya pojęcia "bytu obserwowanego". Odnajdujemy pojęcie esse = percipi nawiązujące do tego, że istnieje tylko to co może być postrzegane.
Odpowiadając na pytania do załączonego tekstu warto uprościć sobie pytanie analizując wszystkie jego słowa i ich znaczenie, a następnie odnaleźć fragment tekstu, w którym znajdziemy odpowiedź na nasze pytanie. Odpowiadając możemy napisać własnymi słowami to co autor zawarł w tekście.