pls klasa 5 potrzebuję na szybko
![Pls Klasa 5 Potrzebuję Na Szybko class=](https://pl-static.z-dn.net/files/d3f/3b832ba28fecdfcd681d868c73b066a5.jpg)
Odpowiedź:
Szczegółowe wyjaśnienie:
100dag- 37,8zł
15dag- chałwa
chałwa=(15*37,8):100
chałwa= 5,67 zł - tyle zapłacił za chałwe
100g=0,1kg
0,1kg-4,6 zł
0,75kg - orzechy
orzechy= (0,75*46):0,1
orzechy= 34,5zł
5,67zł+34,5zł= 40,17zł
50zł-40,17zł= 9,83zł 9,83zł<9,85 zł dlatego maciek nie może już kupić bombonierki
Odpowiedź:
Kupił chałwę 15 dag=0,15kg cena to 37,80 zł/kg
wyliczamy koszt chałwy:
0,15*37,80=5,67 zł
orzechy 0,75kg cena to 4,60zł/100g=46zł/kg
wyliczamy koszt orzechów:
0,75*46=34,50 zł
Sprawdzamy ile mu zostanie reszty z 50 zł, czyli odejmujemy od tego to co wydał. I mamy:
50 -5,67 - 34,50=9,83 - tyle mu zostało, czyli o dwa grosze mniej niż potrzebuje na bombonierkę, która kosztuje 9,85 zł
Odp. Maciek nie może za resztę kupić bombonierki, ponieważ ma o 2 grosze za mało.
Szczegółowe wyjaśnienie: