pls klasa 5 potrzebuję na szybko

Pls Klasa 5 Potrzebuję Na Szybko class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

100dag- 37,8zł

15dag- chałwa

chałwa=(15*37,8):100

chałwa= 5,67 zł - tyle zapłacił za chałwe

100g=0,1kg

0,1kg-4,6 zł

0,75kg - orzechy

orzechy= (0,75*46):0,1

orzechy=  34,5zł

5,67zł+34,5zł= 40,17zł

50zł-40,17zł= 9,83zł         9,83zł<9,85 zł    dlatego maciek nie może już kupić bombonierki

Odpowiedź:

Kupił chałwę 15 dag=0,15kg     cena to 37,80 zł/kg

wyliczamy koszt chałwy:

0,15*37,80=5,67 zł

orzechy 0,75kg   cena to 4,60zł/100g=46zł/kg

wyliczamy koszt orzechów:

0,75*46=34,50 zł

Sprawdzamy ile mu zostanie reszty z 50 zł, czyli odejmujemy od tego to co wydał. I mamy:

50 -5,67 - 34,50=9,83   - tyle mu zostało, czyli o dwa grosze mniej niż potrzebuje na bombonierkę, która kosztuje 9,85 zł

Odp. Maciek nie może za resztę kupić bombonierki, ponieważ ma o 2 grosze za mało.

Szczegółowe wyjaśnienie: