Na jakie dwie orientacje podzielił się polski ruch niepodległościowy przed I WŚ? Wymień je, przedstaw ich program i cele jakie zamierzały osiągnąć w związku z nadciągającą wojną w Europie. Jakie były najsłabsze punkty programu obu orientacji? Jakie kroki podjęły obie te orientacje na początku I WŚ?.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Orientacja Prorosyjska – jej zwolennicy opowiadali się za udziałem Polski w przyszłym konflikcie na boku Rosji. Narodowa Demokracja (Roman Dmowski) – pasywiści.

Orientacja Proaustriacka - jej zwolennicy opowiadali się za sojuszem z Austrią w przyszłym konflikcie.

- lojalistyczna – bierne wsparcie Austrii w konflikcie w przyszłości przekształcenie monarchii dualistycznej w trialistyczny (konserwatyści galicyjscy). niepodległościowa – czynny udział w walkach prowadzonych przez Austrię, tworzenie Polskich oddziałów (Józef Piłsudzki).

Orientacja Rewolucyjna – jej zwolennicy przyszły konflikt chcieli przekształcić w rewolucję robotniczą; nie poruszali kwestii niepodległości, Socjal Demokracja Królestwa Polskiego i Litwy – SDKPiL.

Formacje PL walczące w działaniach wojennych:

1) I Kompania Kadrowa – J. Piłsudzki 1914

2) Legiony Polskie – 1914

- J. Piłsudzki – I Brygada

- gen. Haller – II Brygada (Karpacka, żelazna)

- gen. Szeptycki – III Brygada

Bitwy: Krzywopłoty 1914, Konary 1915, Łowczówek 1914, Jastków 1915

3) Legion Puławski (Rosja), bitwy: pod Nurcem, Iłżą

4) Legion Bajończyków – Błękitna armia gen. Hallera (Francja)

POW- tajna organizacja militarna utworzona w listopadzie 1914 z inicjatywy J. Piłsudskiego z połączenia Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego w celu walki z rosyjskim okupantem.

Odpowiedź:

Przed wybuchem I wojny światowej w społeczeństwie polskim wykształciły się odmienne programy, orientacje polityczne.

Orientacja prorosyjska - antyniemiecka była reprezentowana przez Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne z Romanem Dmowskim na czele. Kryzys w Rosji, wywołany przegraną wojną z Japonią, a następnie rewolucja 1905-07, dawały Polakom szansę na uzyskanie przez nich autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego.

Metody realizacji tego celu to legalna walka na forum parlamentu rosyjskiego - Dumy Państwowej. Dmowski szczególnie obawiał się Niemiec i postępów germanizacji, dlatego stawiał na słowiańską Rosję.