Odpowiedź :
Każdy z nas wyznacza sobie hierarchę wartości, i tak jak każdy jest różny, tak jego potrzeby są różne. Człowiek w swoim życiu powinien kierować się wartościami, które dają mu spełnienie, nadają sens jego życiu.
Dla Barbary, bohaterki powieści „Noce i dnie“ najważniejszą wartością w życiu są dzieci. Matka martwi się o nie i już ma plany co do ich nauki na uniwersytecie. Uważa, że „Bez wykształcenia nie ma czym żyć na świecie.“ Ponadto studiując będą miały okazję spotkać ludzi z wyższych sfer, narodowości.
Bogumił z kolei podchodząc praktycznie do tematu, przekonuje ją, że nie ważne jakie uniwersytety skończą, ale „Najważniejsze jest, (...) mieć zawód i umieć żyć z ludźmi.“ Dlatego wysłał by dzieci do szkól, w których zdobyłyby jakiś fach, bo po ludziach z wyższym wykształceniem, nie zawsze jest pożytek.
Z kolei wartości religijne, miłość do Boga wyznaczyła drogę życiową dla św. Aleksa. Był on młodzieńcem pochodzącym z szanowanego, rzymskiego rodu. Miał dom, pieniądze, młodą żonę, jednak w dniu własnego ślubu, wyruszył w daleką podróż z zamiarem całkowitego poświęcenie się służbie Bogu. Po latach wrócił w rodzinne strony i nierozpoznany przez najbliższych, żył pod schodami własnego domu jako żebrak. Taka droga do Boga, całkowite, świadome wyobcowanie, postawa cierpiącego nędzarza, stała się dla niego sensem życia. Aleksy skazał siebie na ból i na śmierć w samotności, w imię miłości do Boga. On nie żył dla człowieka, nie żył nawet dla siebie, żył przede wszystkim dla Niego i był szczęśliwy.
W przypadku bohatera „Ludzi bezdomnych“ Stefana Żeromskiego, praca stała się droga życiową. Doktor Tomasza Judyma poświęcił się pomocy najuboższym kosztem nawet osobistego szczęścia. Jako wielki ideowiec całkowicie oddany wartościom humanitarnym postrzegał pracę jako obowiązek wobec społeczeństwa. Nie liczył się dla niego zarobek i uznanie w środowisku lekarskim. Dzięki zaangażowaniu w codzienną pracę stał się prawdziwym herosem i wielkim bohaterem, który dzięki swojej pracy pomagał innym ludziom, by choć trochę ulżyć im w ciężkim życiu. Praca stała się jego pasją, sensem życia.
Wiele możemy w życiu osiągnąć, ale bez zdrowia to nam się nie uda. Jan Kochanowski przekonuje o tym we fraszce „Na zdrowie“.
„Ślachetne zdrowie“ jest cenną wartością, będącą siłą napędową wszelkich naszych poczynań. Gdy jesteśmy zdrowi możemy działać, rozwijać swoje pasje, kształcić się, cieszyć się życiem, dbać o rodzinę. Gdy zdrowia brak, nic nie cieszy, do niczego się nie przydadzą: drogie błyskotki, młodość, wysokie stanowiska i władza. Nie będziemy w stanie zadbać o rodzinę, cieszyć się życiem.
Wyznajemy różne wartości kierując naszym życie, ale najważniejsze jest to, by czuć się szczęśliwym. Wyznaczając sobie cele, warto zadać sobie pytanie czy czas, który poświęcamy wykorzystujemy maksymalnie na to, co jest dla nas najistotniejsze.