Odpowiedź :
Odpowiedź:
Podstawowe zasady profilaktyki obejmują:
unikanie przygodnych kontaktów seksualnych,
stosowanie prezerwatyw w kontaktach hetero- i homoseksualnych, przy stosunkach waginalnych, analnych oraz oralnych,
zachowanie ostrożności, gdy ktoś się skaleczy,
używanie sterylnych strzykawek i igieł,
wykonywanie zabiegów kosmetycznych oraz tatuaży tylko w sprawdzonych miejscach o dobrej opinii.
Profilaktyka
Na rynku dostępne są farmakologiczne metody profilaktyczne, które można stosować przed ekspozycją na zakażenie lub po niej. Profilaktyka przedekspozycyjna, czyli PrEP, umożliwia ochronę przed zakażeniem HIV. Polega na przyjmowaniu raz dziennie jednej tabletki zawierającej dwa leki przeciw HIV. Leki te stosuje się zanim dojdzie do narażenia na zakażenie, czyli przed kontaktem seksualnym oraz przez jakiś czas po ekspozycji.
Pierwsze objawy zakażenia HIV
Pierwsze objawy możliwe są do zaobserwowania 1 do 8 tygodni po zakażeniu. Objawiają się one jako ostra choroba retrowirusowa i przypominają mononukleozę zakaźną. Najczęstszy objaw to gorączka, która występuje u około 96% pacjentów. Inne, nieco mniej częste objawy (zgłaszane przez około 70% pacjentów) to: zmęczenie, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, wysypka na twarzy, rękach, stopach i tułowiu, zapalenie gardła, bóle mięśniowo-stawowe, biegunka czy bóle głowy. Objawy utrzymują się od kilku dni do kilkunastu tygodniu, zwykle poniżej 14 dni. Choroba może mieć również przebieg skąpoobjawowy w postaci utrzymującego się kilka dnia stanu podgorączkowego.
HIV nie przenosi się tak, jak przeziębienie czy grypa – nie możemy zatem zakazić się, jeśli osoba chora kaszle lub kicha w naszej obecności. Niezakaźne są także ślina, pot, mocz, kał, łzy i wymiociny osób chorych (chyba, że są widocznie zanieczyszczone krwią). Wobec tego mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną HIV nie stwarza ryzyka przeniesienia zakażenia, pod warunkiem, że każdy z domowników ma własną szczoteczkę do zębów i maszynkę do golenia. Nie można również zakazić się HIV poprzez dotykanie skóry osoby zakażonej, nawet jeśli jest spocona.