Odpowiedź :
Jak wprowadzenie obrazów przyrody do utworu wpływa na przesłanie tego utworu?
Wprowadzenie obrazów przyrody w Chłopach Władysława Stanisława Reymonta nie tylko ma urozmaicić przekaz utworu ale także wpłynąć na jego akcję.
Przyroda w Chłopach przyjmuje niemalże rolę bohatera. To ona wpływa na losy innych postaci i czyni ich poczynania bardziej wyrazistymi.
Na podstawie przytoczonego fragmentu książki widzimy, że dzięki opisom Reymonta jesteśmy w stanie niemal naocznie odczuć panujący w książce nastrój ("to cisza znowu obejmowała ziemię na chwilę, że słychać było głuchy bełkot rzeki i turkot młyna"), a postacie wydają nam się jeszcze bardziej żywe ("a w końcu już był cały widny na tle słońca").
Bohaterowie czekają także na konkretne zmiany przyrody lub pór roku aby wykonać konkretne czynności co potwierdza fragment: " już słońce było coraz niżej, powstał i krzyknął do Walka".
W naszej wypowiedzi możemy też nawiązać do Stepów Akermańskich Adama Mickiewicza. W utworze tym piękno tytułowych stepów wpłynęło na podmiot liryczny wiersza i wzbudziło w nim wiele patriotycznych uczuć.