1 co to były termy
2 co to forum romanum
3 co to Koloseum
4 co to były akwedukty
5 dla kogo stawiano łuki tryumfalne
6 imiona 3 rzymskich bogów
7 co to był penteon
8 imie 2 rzymskich poetów
9 jak jak nazywano prawo rzymskie


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.Termy (thermae albo balnea) były to łaźnie złożone na kompleks obiektów ulokowanych na rozległym terenie, dostępnych dla wszystkich, zarówno ludzi wolnych jak i niewolników, dla bogaczy i biednych o określonych godzinach. Opłata za korzystanie z term była bardzo niska. Okresowo była znoszona przez cesarza w drodze łaski, aby tym samym zjednać sobie lud rzymski. W zasadzie termy były dostępne dla wszystkich, choć najczęściej istniał podział, który ściśle określał godziny kąpieli chorych, kobiet i mężczyzn.

2.Forum Romanum (pol. – rynek rzymski), inna nazwa to Forum Magnum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych.

3.Koloseum , właściwie amfiteatr Flawiuszów  – amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa – cesarzy z dynastii Flawiuszów.

Jest to duża, eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów; z galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. W czterokondygnacyjnym podziale zewnętrznym zastosowano spiętrzenie porządków (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim). Trzy niższe kondygnacje związane są z konstrukcyjnym układem arkad, czwarta, najwyższa została zaopatrzona tylko w małe okna. Od strony wewnętrznej budowla jest pięciokondygnacyjna. Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium. Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść (zachowały się oznaczenia wejść od nr XXIII do LIV), które zapewniały szybkie (przez ok. 6 minut) opuszczenie widowni przez widzów (jednak taką możliwość mieli tylko widzowie z dolnych i środkowych rzędów). Istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną (velarium) w deszczowe lub bardzo słoneczne dni.

4.Akwedukt (łac. aquae ductus, ciąg wodny) – kanał wodociągowy, rurociąg podziemny lub nadziemny, doprowadzający wodę z odległych źródeł - na ogół do miast - przy wykorzystaniu siły ciążenia ziemskiego. Może być umieszczony na arkadach przeprowadzonych nad rzekami lub nierównościami terenu. Akweduktem nazywany jest również most kanału wodnego.

5.Łuk triumfalny – budowla w kształcie monumentalnej, wolno stojącej bramy. Była stawiana dla upamiętnienia ważnej osoby lub uczczenia ważnego wydarzenia, zwykle zwycięstwa militarnego.

6.Jowisz (Jupiter) - bóstwo nieba, burzy i deszczu. Jest też uważany za ojca bogów i najwyższego władcę nieba i ziemi. Jowisz tworzył wraz z Junoną i Minerwą Trójcę Kapitolińską, uosabiającą państwo rzymskie. Jego kult koncentrował się w świątyni umiejscowionej na Kapitolu.

Janus - bóg wszelkich początków, patron umów i układów sojuszniczych. Był również opiekunem mostów, bram i drzwi - to właśnie od niego zależało, czy przejdzie się przez nie szczęśliwie. Żołnierze rzymscy, przed wyruszeniem na wojnę przechodzili przez bramę w Rzymie, otwieraną na czas zmagań, prosząc Janusa o szczęśliwy i zwycięski powrót, a także o błogosławieństwo. Tradycyjnie przedstawiany był z dwiema twarzami, które według Makrobiusza symbolizowały władzę nad przeszłością i przyszłością, natomiast według Owidiusza: nad ziemią i niebem.

Junona - jedna z najważniejszych bogiń starożytnych Rzymian i małżonka Jowisza. Opiekunka kobiet, życia seksualnego oraz macierzyństwa. W marcu na jej cześć obchodzone było święto, Matronalia, podczas którego kobiety składały w ofierze kwiaty dla bogini i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim.

7.Panteon (gr. pantheon: pan – wszystek + theos – bóg) to:

w religiach politeistycznych – ogół bóstw,

w sztuce starożytnej Grecji i Rzymu – świątynia poświęcona wszystkim bogom.Panteony były popularne zwłaszcza w okresie cesarstwa rzymskiego. Najbardziej znanym zabytkiem tego okresu jest Panteon w Rzymie.

W XVI wieku zaczęto naśladować zabytki rzymskie. Wzorując się na Panteonie, budowano w formie rotundy mauzolea, a nawet pawilony ogrodowe.

9.Ius Romanum) – termin oznaczający najczęściej prawo starożytnego Rzymu, które rozwijało się od czasów prawa zwyczajowego, aż do kodyfikacji Justyniana I Wielkiego (VI wiek n.e.).

8.Wergiliusz,Horacy.