Odpowiedź :
Przykładowy wstęp do opowiadania o jednym dniu z życia Ebenezera Scrooga w dzisiejszych czasach:
Ebenezer Scrooge kompletnie nie potrafił odnaleźć się w realiach dzisiejszego świata. Kiedy przypadkowo wylądował w Warszawie z roku 2022 kompletnie nie wiedział co ze sobą zrobić.
Jedno było pewne. Był strasznie głodny i musiał udać się coś zjeść. Ebenezer nie chciał wydać za wiele pieniędzy, więc postanowił spytać kogoś na ulicy gdzie może to zrobić jak najtaniej.
- Witam Szanownego Pana, gdzie znajdę w Warszawie jakiś tani posiłek? - zapytał Scrooge.
- No cześć, najtaniej jest w Mc Donaldzie - odpowiedział napotkany chłopak.
- Jeśli najtaniej to znakomicie. Jak do niego się dostanę? - dopytywał Ebenezer.
- Jest obok metra - powiedział wyraźnie znudzony rozmówca.
- Metra?!
- Znajduje się na końcu ulicy po lewej.
- Dziękuję.
Ebenezer nie wiedział co to jest to metro i McDonald ale jego kiszki podpowiadały mu, że jak szybko czegoś nie zje to to się dobrze nie skończy. W nowej restauracji najpierw zaskoczyły go drzwi. Otwierały się same na boki. Pomyślał, że sprzedając takie drzwi mógłby sporo zarobić. Kiedy wszedł do środka, od razu podbiegł do stolika na którym leżały zgniecione rachunki. Musiał przekonać się czy aby na pewno jest tu tak tanio.
Dalej możemy opisać jego skąpe zakupy, problemy z znalezieniem i dotarciem do hotelu w Warszawie. Powinniśmy skupić się na cechach charakterystycznych dla Scrooge'a: chciwości, skąpstwie i uporze.
Opowiadanie powinno składać się z następujących elementów:
- wstępu - gdzie wprowadzimy czytelnika do naszej historii i opiszemy świat zewnętrzny i bohaterów. We wstępie powinniśmy zachęcić czytelnika do dalszego czytania i wprowadzić go w jego temat.
- rozwinięcia - tu powinniśmy przedstawić najważniejsze wydarzenia. Dobrze, żeby w naszym opowiadaniu działo się jak najwięcej - to uczyni czytelnika ciekawszym wydarzeń. Możemy do tego wykorzystać czasowniki dynamizujące akcję (skoczył, wbiegł, uciekł) czy wykrzyknienia (Cóż to!, Uważaj!). To właśnie tutaj możemy zamieścić nasz dialog.
- zakończenia - w tej części staramy się podsumować nasze wydarzenia i zamknąć naszą narrację trafną puentą.