1.Napisz, w jakich okolicznościach wprowadzono dekret o uwłaszczeniu w Królestwie Polskim oraz jak wpłynęło to na przebieg powstania styczniowego
2.Przedstaw postawy Polaków wobec germanizacji.
3.
"Obliczone w zbożu środki żywności "Galicjanina" wynosiły w owym czasie 261 kilo, podczas gdy w Niemczech 507, a w Anglii 607 kilogramów rocznie. Głód, jako stałe zjawisko na wsi, zabierał rocznie 50tyś ludzi. [...] Analfabetyzm był tak wielki, ze na wsi na sto ludzi zaledwie dziesięciu umiało czytać i pisać! [...] Gęste zaludnienie, brak ziemi jako warsztatu pracy, nędza [...] zapłata za całodzienną pracę dorosłego człowieka "na pańskiem", wszystko to musiało kiedyś wywołać ucieczkę chłopów z kraju nędzy."

Jakiego zaboru dotyczy opis? Napisz, jakie były plusy a jakie minusy mieszkania w tym zaborze.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Dekret o uwłaszczeniu chłopów w Królestwie Polskim wprowadził car Aleksander II Romanow w celu odebrania argumentu dowódcom powstania, który miał zachęcić chłopów w uczestnictwie w powstaniu. (We wcześniejszych powstaniach np. Kościuszkowskim  argumentem zachęcającym chłopów do wzięcia udziału w walkach było ich uwłaszczenie. Gdy chłopi już je mieli dowódcy powstania nie mogli tego wykorzystać).

2. Polacy sprzeciwiali się germanizacji. Organizowano tajne spotkania mające na celu kultywowanie polskiej kultury. Jednym z ważniejszych wydarzeń pokazujące postawę Polaków wobec germanizacji jest strajk dzieci we Wrześni.

3. Zabór Austriacki

Plusy:

Większa wolność i możliwość rozwoju kultury. (autonomia galicyjska)

Minusy:

Chłopi byli biedni i mieli mało pożywienia.

Galicja była zacofana porównując do innych zaborów.

Mam nadzieję, że pomogłem