Odpowiedź :
Na podstawie utworów Adama Mickiewicza, postawy podmiotów lirycznych i własnych doświadczeń uważam, że nie jest nam łatwo mówić o naszych uczuciach.
Podmioty liryczne w utworach Mickiewicza często zostają zostawione same z swoimi emocjami i uczuciami. Są bezradne i próbują uzewnętrznić swój wewnętrzny ból.
Jako ludzie często boimy się przyznać do naszych prawdziwych uczuć, a emocjonalny ekshibicjonizm często uznawany jest za nienaturalny jak w wypadku Karusi rozmawiającej z zmarłym Jasieńkiem.
Na przykładzie "Sonetów Krymskich" Mickiewicza widzimy natomiast, że ich autor potrzebuje poezji aby wyrazić swoje uczucia i tylko ona pozwala mu na ich pełne uzewnętrznienie. Poprzez poezję przekazuje swój patriotyzm i miłość.
To właśnie w "Balladach i Romansach" Mickiewicz próbuje walczyć z swoim uczuciem do Maryli. Bezradny w własnym życiu daje upust swoim emocjom poprzez swoje dzieła.
Pisząc naszą wypowiedź, należy pamiętać aby podzielić ją na następujące części:
- wstęp - gdzie postawimy naszą tezę. Przykładowo: Na podstawie utworów Adama Mickiewicza, postawy podmiotów lirycznych i własnych doświadczeń uważam, że nie jest nam łatwo mówić o naszych uczuciach.
- rozwinięcie - gdzie napiszemy nasze argumenty potwierdzające tezę
- zakończenie - gdzie podsumujemy naszą wypowiedź i odniesiemy się do prawdziwości tezy. Przykładowo: Powyższe przykłady pokazują, że nie jest nam łatwo mówić o naszych uczuciach, a jednym z sposobów uzewnętrzniania ich jest sztuka.