ręcznik papierowy sprzedawana w lutym po 3,60 zł za rolkę. w marcu cena rolki ręcznika wzrosła o 10%.
Oceń prawdziwość podanych zdań wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F fałsz jeśli jest fałszywe.

za dwie rolki ręcznika w marcu trzeba było zapłacić o 72 grosze więcej niż w lutym P/F

w marcu za 40 zł można było kupić o jedną rolkę ręcznika mniej niż w lutym P/F
Daje NAJ!

Odpowiedzi typu: gsfsgahfffa
- ZGŁASZAM!​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

10% liczby 3,60 zł to 36 groszy. Czyli:
360+36=396 [gr]
Luty - 3,60 zł
Marzec - 3,96 zł
Pierwsze F

Drugie - Zaokrąglijmy Cenę rolki do 4 zł - wtedy można kupić 10 rolek. Daliśmy o 40 gr więcej - czyli 10x40=400 [gr]
Za 400 gr możemy jeszcze kupić jedną rolkę. Czyli wyjdzie 11 rolek.
Teraz druga cena - znów zaokrąglimy do 4 zł, wychodzi 10 rolek. Zostało 40 gr (bo 4x10=40) za to nie kupimy kolejnej rolki.
Tak więc drugie - P

Szczegółowe wyjaśnieni

Odpowiedź:

luty=3,60zl

marzec=3,60*10%=3,60*0,10=0,36

marzec=3,60+0,36=3,96 zł (tyle kosztuje rolka w marcu)

2rolki luty= 3,60zl + 3,60 zł = 7,20 zł

2 rolki marzec= 3,96+3,96=7,92zl

prawda, że trzeba było zapłacić więcej o 72 grosze ,

7,92-7,20=0,72

prawda że w marcu można kupić o jedną rolkę mniej

luty: 40zł:7,20zl=5,5

marzec:40zł:7,92zl=5,0