Przyczyny zawarcia unii polsko-litewskiej. Na jakich warunkach została zawarta?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Została zawarta przede wszystkim na warunkach małżeństwa wielkiego księcia Jogaily (znany wszystkim jako Jagiełło) z królową (właściwie królem Polskim) Jadwigą Andegaweńską, i jego koronacji na króla. Książę zobowiązał się do chrystianizacji swojego rozległego kraju, siebie, jak i całej rodziny oraz wypłacania księciu Wilhelmowi Habsburgowi pieniędzy z powodu zerwania jego zaręczyn z Andegaweńką (tak zostało ustalone, że druga strona, gdy zerwie zaręczyny będzie musiała wypłacić tej pierwszej, to była ogromna suma), ponadto Polacy zobowiązali się do pomocy zbrojnej Litwinom, którym Krzyżacy nie chcieli opuścić.

Głównymi przyczynami było m. in brak króla  w Polsce oraz wspólny wróg, czyli Zakon Krzyżacki. Ponadto bojarowie litewscy dążyli do zrównania w prawa z polskim.

Zawierając unię, zachowano odrębne urzędy centralne, tytuły i dostojeństwa z zakresem kompetencji identycznym w obu krajach. Wprowadzono jednakową monetę, bitą osobno w każdym państwie. Zachowano odrębne wojsko polskie i litewskie. Zachowano odrębne języki urzędowe (na Litwie był język ruski)