Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Na przykład rrośliny zabezpieczają się przed zgryZaniem, wytwarzając twArde liście (np. świerk), które odpowiaDają tylko nieliczNym zwierzętom, liście pokryte gęstymi włoskami, któRe są barierą nie do przebycia dla małych organizmów, albo tworzą kolce i cierNie zniechęcające do ich dotykAnia (np. jeżyna).
Licze na naj
Odpowiedź:
roslinozercy
Przystosowania do pobierania pokarmu roślinnego można prześledzić na przykładzie ssaków roślinożernych. Pokarm roślinny jest stosunkowo łatwy do zdobycia, ale trudny do strawienia. roślinożercy pasą się całymi dniami i mają długi, rozbudowany przewód pokarmowy, w którym pożywienie może długo przebywać i długo podlegać trawieniu. (załącznik)
ptaki roślinożerne
Zwykle mają grube, mocne dzioby. Mierzący zaledwie 18 cm i ważący 5 dag grubodziób potrafi miażdżyć dziobem nasiona buka, pestki owoców i orzechy leszczyny. Krzyżodziób posiada skrzyżowane szczęki, które wyspecjalizowane są w wydobywaniu nasion z szyszek. Koliber, który żywi się płynnym nektarem kwiatów, posiada natomiast dziób długi, wąski i stosunkowo miękki.
rośliny - sposoby obrony
- twarde liście - swierk
- kolce, ciernie - jerzyna
- piekacy smak - owoce papryki
- powoduja zatrucia - tajad mocny
- nieprzyjemny zapach - pylargonia