Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia- zabezpiecz swój pojazd, włącz światła awaryjne aby nie stanowił dodatkowego zagrożenia. Postaw trójkąt.
2. Oceń stan poszkodowanego- sprawdź czy jest z nim kontakt, lekko potrząśnij i zapytaj czy cię słyszy. Następnie zadzwoń na numer 112 i opisz wypadek.
3. Udziel pierwszą pomoc- sprawdź czy poszkodowany oddycha( udrożnij drogi oddechowe nachyl ucho przed ustami poszkodowanego i licz do 10 sekund. Patrz również na jego klatkę czy się unosi) , jeśli nie musisz jak najszybciej rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową(30 UCIŚNIĘĆ 2 WDECHY). Obecnie nie ma konieczności wykonywania metody usta-usta, zwłaszcza kiedy może tobie to zaszkodzić( np poprzez kontakt z krwią poszkodowanego). Skup się na uciskaniu poszkodowanego od 100 do 120 uciśnięć na minutę o głębokości 1/3.
4. Użyj AED ( jeżeli masz dostęp i jest taka konieczność)- Jeżeli są świadkowie wypadku poproś go aby poszukał AED ( można go znaleźć w urzędach, miastach, budynkach różnego typu). Urządzenie krok po kroku poinstruuje cię przez cały proces i sam oceni czy jest potrzebna defibrylacja. Jeśli w pobliżu nie ma AED cały czas uciskaj do momentu przyjazdu służb ratowniczych, poszkodowany odzyska przytomność lub nie będziesz miał sił nadal reanimować. Pamiętaj miej pod ręką wyposażoną apteczkę.
5. Gdy służby ratownicze przybędą na miejsce poinformuj operatorkę centrum powiadamiań ratunkowych, przekaż informacje ratownikom ( co zrobiłeś), dalszymi działaniami zajmą się ratownicy.
Wyjaśnienie:
Mam nadzieję że pomogłam, wiem że trochę się rozpisałam ale to są najbardziej potrzebne informacje i już skróciłam najbardziej jak się dało:)