Wyjaśnienij pojęcia:
a) Germanie
b) chrystianizacja
c) zakon benedyktynów
d) wiec e) drużyna
f) reguła zakonna
g) arianizm
h) skryptorium
i) " świt Europy"

Wyjaśnij rolę:
a) Teodoryka Wielkiego
b) Świętego Benedykta​


Odpowiedź :

a) Germanie – odłam Indoeuropejczyków żyjący w północnej i środkowo-północnej Europie, na północ od ludów celtyckich. Posługiwali się językami germańskimi.

b) Chrystianizacja – proces wypierania religii etnicznych, osiadłego w określonym rejonie ludu, przez religię chrześcijańską. Jego największe nasilenie przypadało w okresie średniowiecza, a spowodowane było dominującą pozycją chrześcijaństwa wśród ówczesnych europejskich władców oraz rosnącymi wpływami papiestwa.

c) Zakon benedyktynów to najstarszy katolicki zakon mnichów na Zachodzie, założony w 529 roku przez św. Benedykta z Nursji. Mnisi którzy tam żyją, żyją według Reguły św. Benedyktyna. Słynne motto zakonu brzmi: ,,Ora et labora" co oznacza "Módl się i pracuj".

d) Wiec – masowe zgromadzenie ludności w celu przedyskutowania aktualnych wydarzeń politycznych

e) Drużyna – najmniejszy pododdział występujący w większości rodzajów wojsk. Jest przeznaczona do prowadzenia walki albo zabezpieczenia działań bojowych. W zależności od rodzaju wojsk, ich przeznaczenia i funkcji, stan liczebny drużyny wynosi 3-15 osób.

f) reguła zakonna – zbiór przepisów według których mnisi prowadzą swoje codzienne życie zakonne.

g) Arianizm – doktryna teologiczna Ariusza prezbitera Kościoła w Aleksandrii w Egipcie. Odrzucająca ona dogmat Trójcy Świętej i wpisująca się w nurt antytrynitaryzmu, powstała w kontekście sporów o rozumienie chrześcijańskiego monoteizmu. Ariusz, uznawał pochodzenie Syna od Boga Ojca na zasadzie stworzenia/zrodzenia. Doktryna została uznana przez Kościół katolicki za herezję

h) Skryptorium  – średniowieczna nazwa pulpitu do pisania i czytania. W klasztorach skryptoriami nazywano pomieszczenia, w których przepisywano ręcznie księgi. Zakonników zajmujących się rękopiśmiennictwem nazywano skryptorami lub skrybami. Z czasem powstały dzięki nim takie specjalizacje jak kaligrafia i iluminacja.

i) Świt Europy - okres w dziejach, w którym mamy do czynienia z kształtowaniem się państw europejskich

-

a) Teodoryk, zwany Wielkim - król Ostrogotów z dynastii Amalów. Wychowywał się jako zakładnik na dworze cesarza w Konstantynopolu. Król od 471, otrzymał od Ostrogotów Mezję Górną. Po wojnie z Odoakrem i likwidacji jego państwa, założył w Italii państwo ostrogockie, uznając nad sobą zwierzchnictwo Cesarstwa Wschodniego, w 498 ogłosił się niezależnym władcą. Teodoryk Wielki należy do najpotężniejszych, a zarazem do najbardziej światłych władców wczesnego średniowiecza, dzięki popieraniu rozwoju nauki i sztuki oraz wybitnym zdolnościom organizacyjnym.

b) Benedykt z Nursji  – święty Kościołów katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, luterańskiego oraz ormiańskiego i prawosławnego. Mnich i opat, według tradycji autor reguły benedyktyńskiej. Jeden z ojców Kościoła, główny patron Europy, uważany za duchowego ojca wszystkich mnichów Zachodu.