Odpowiedź :
Odpowiedź:Drogi oddechowe – elementy układu oddechowego, poprzez które powietrze dostaje i wydostaje się z płuc, a przechodząc przez nie zostaje oczyszczone, nawilżone oraz ogrzane. Te drogi dzielimy na drogi górne i dolne do dróg górnych należą: jama nosowa, gardło, krtań a do dolnych dróg oddechowych należą: tchawica, płuco i oskrzela.
Układ oddechowy zapewnia sprawne pobieranie i transport gazów oddechowych – tlenu i dwutlenku węgla, a także wymianę gazową.
Oddychanie komórkowe polega na zamianie energii chemicznej zawartej w glukozie (lub innej substancji odżywczej) na energię biologicznie użyteczną zawartą w ATP. W pierwszych dwóch etapach utleniania glukozy wydzielają się niewielkie ilości energii oraz wodór, który wychwytywany jest przez odpowiednie nośniki.
Do najczęstszych chorób układu oddechowego w Polsce zalicza się:
1.przeziębienie - kaszel, ból gardła, nieżyt nosa oraz niewielka gorączka lub stan podgorączkowy
2.grypa - początek z gorączką, katarem, kaszlem, bólem głowy, gardła i bólami mięśniowymi. Wśród tych objawów ogólnych należy wymienić również wyciek wydzieliny z nosa oraz uczucie rozbicia i osłabienia
3.zapalenie płuc - choroba infekcyjna, która obejmuje jedno lub oba płuca. Dochodzi do niej w wyniku przedostania się do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych. Najczęściej drogą kropelkową zarazki kolonizują jamę nosowo-gardłową, po czym przenoszą się do niżej położonych części dróg oddechowych
4.gruźlica - choroba zakaźna wywołana przez prątki gruźlicy, atakująca przede wszystkim drogi oddechowe. Objawia się najczęściej przewlekłym kaszlem, utratą apetytu i masy ciała, nocnymi potami oraz podwyższoną temperaturą ciała lub gorączką
5.rak płuca - to jeden z najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Wywołuje go m.in. narażenie na substancje toksyczne, w tym dym tytoniowy, zanieczyszczone powietrze, a także bierne palenie. Do pierwszych objawów zalicza się duszności, kaszel oraz plucie krwią.
6.astma oskrzelowa
7.katar sienny - zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę.
8.przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) - Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) cechuje się słabo odwracalnym, rozwijającym się zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe
9.zatorowość płucna - Zatorowość płucna polega na zamknięciu lub zwężeniu tętnicy płucnej lub części jej rozgałęzień przez skrzepliny.
Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę infekcjom, utrudnia też wymianę gazową w płucach, co powoduje większe obciążenie serca.
Wyjaśnienie: