Odpowiedź :
Określ funkcje (wytłumacz) podane porównania z wiersza J. Twardowskiego pt. "Śpieszmy się".
1. "Zabiera wrażliwość tak jak szczęście"
Ważne tu są słowa wcześniejsze, mamy tu bowiem do czynienia jeszcze z przerzutnią i to „pewność” zabiera nam zarówno wrażliwość jak i szczęście, a czyni to na przestrzeni czasu > w porównaniu tym chodzi o to, żeby nie polegać na tym, że mamy dużo czasu, ale właśnie spieszyć się, bo możemy wrażliwość i szczęście utracić.
2. "Potem cisza normalna więc całkiem nieznośna jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy"
Porównanie normalnej, aczkolwiek nieznośnej ciszy do kolejnego zaskakującego zestawienia: „urodzenia najprościej z rozpaczy” wywołuje nowe skojarzenia i przesądza o większej ekspresji > czystość urodzona z rozpaczy nie może być normalna i nieznośna zarazem > mamy tu dodatkowo antytezę.
3. "Przychodzi jednocześnie jak patos i humor"
W tym porównaniu wracamy do pierwszego z omawianych, ponieważ jest to kontynuacja myśli. To pewność przychodzi niczym patos i humor > w kontekście wcześniejszych obaw o utracie wrażliwości i szczęścia to jakby skrajne dwie emocje: powaga i śmiech z zaistniałej sytuacji, na którą mamy mały wpływ.
4. "Tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon"
Porównania te mówią o szybkości i nieuchronności odejść ludzkich (drozdy krótko latem śpiewają, dźwięk niezgrabny szybko zastąpiony jest poprawną nutą, a ukłon trwa jedynie chwilę).
5. "Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny"
Porównanie do delfina, tego zwierzęcia utożsamianego z pozytywnymi cechami, który oprócz łagodności i mocy, posiada niewątpliwą inteligencję i zachowania prospołeczne wywołuje nowe skojarzenia i kieruje myśli w nowe rejony interpretacyjne.
Wszystkie przytoczone porównania mają za zadanie podkreślenie, uwydatnienie cech na zasadzie przyłożenia ich do innych. Mamy tu bardzo proste porównania ad 4 i 5 oraz te bardziej metaforyczne ad 1 i 2, wymagające większego kontekstu i dogłębniejszej analizy.
Wszystkie jednak budują ekspresję, sprawiają, że innymi oczami spoglądamy na sprawy często zwyczajne.