Odpowiedź :
- Zacznijmy od wyjaśnienia kluczowych pojęć;
Perswazja to metoda wykorzystywana do przekonania drugiej osoby/osób do swoich racji za pomocą prawdziwych faktów; szereg praktyk, których zastosowanie nie przyczyni się do zaszkodzenia jednostce, z którą prowadzona jest konwersacja.
Manipulacja to również forma wykorzystywana do przekonywania osób do własnych racji. Różni się od perswazji tym, że manipulator często w swoich wypowiedziach zakłamuje fakty; działania praktykowane przez manipulatora mogą mieć negatywny wpływ na życie drugiej osoby.
- Jakie są cele publicznych wypowiedzi perswazyjnych?
Granica między manipulacją a perswazją jest bardzo cienka, niekiedy trudno określić, czy daną wypowiedź możemy zaklasyfikować do kanonu wypowiedzi perswazyjnych, czy manipulacyjnych.
Skupiając się bezpośrednio na treści pytania - główne cele manipulacji to: skłanianie adresata do podjęcia konkretnych działań lub do zaniechania poszczególnych praktyk.
Zobrazujmy to sobie za pomocą wskazanych przykładów:
━ dążenie do tego, aby odbiorca zakupił dany produkt to przykład działań, których celem jest zachęcenie adresata do zrobienia czegoś (w tym przypadku do zakupu produktu),
━ kampanie społeczne przeciw paleniu papierosów są przykładami działań, które na celu mają zniechęcenie grona odbiorców do robienia czegoś (w tym przypadku do palenia papierosów).