Pomocyyy
Pan Antoni zakupił do hurtowni tonę ziemniaków w cenie 0,80 zł za kilogram. Sprzedał 40% ziemniaków w cenie o 10% wyższej od ceny zakupu a pozostałe w cenie o 15% wyższej od ceny zakupy O ile procent wyższą kwotę od kwoty zakupu uzyskał pan Antoni że sprzedaży tony ziemniaków. Zapisz obliczenia


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1 tona = 1000 kg

0,80 zł/kg  * 1000 kg = 800 zł - cena zakupu ziemniaków

0,80 zł/kg * 1,1 = 0,88 zł/kg - cena o 10% wyższa za kg ziemniaków

0,80 zł/kg * 1,15 = 0,92 zł/kg - cena o 15% wyższa za kg ziemniaków

40% = 40/100 = 4/10 = 0,4

1000 kg * 0,4 = 400 kg sprzedał po cenie 0,88 zł/kg

1000 kg - 400 kg = 600 kg sprzedał po cenie 0,92 zł/kg

400 kg * 0,88 zł/kg = 352 zł uzyskał ze sprzedaży o 10% wyższej za kg

600 kg * 0,92 zł/kg = 552 zł uzyskał ze sprzedaż o 15% wyższej za kg

352 zł + 552 zł = 904 zł zł uzyskał ze sprzedaży ziemniaków

800 zł ------ 100%

904 zł -------- x %

x% = 904 zł * 100%/800 zł = 1,13 * 100% = 113 %

113% - 100% = 13% zyskał pan Antoni na sprzedaży ziemniaków