Odpowiedź:
1 tona = 1000 kg
0,80 zł/kg * 1000 kg = 800 zł - cena zakupu ziemniaków
0,80 zł/kg * 1,1 = 0,88 zł/kg - cena o 10% wyższa za kg ziemniaków
0,80 zł/kg * 1,15 = 0,92 zł/kg - cena o 15% wyższa za kg ziemniaków
40% = 40/100 = 4/10 = 0,4
1000 kg * 0,4 = 400 kg sprzedał po cenie 0,88 zł/kg
1000 kg - 400 kg = 600 kg sprzedał po cenie 0,92 zł/kg
400 kg * 0,88 zł/kg = 352 zł uzyskał ze sprzedaży o 10% wyższej za kg
600 kg * 0,92 zł/kg = 552 zł uzyskał ze sprzedaż o 15% wyższej za kg
352 zł + 552 zł = 904 zł zł uzyskał ze sprzedaży ziemniaków
800 zł ------ 100%
904 zł -------- x %
x% = 904 zł * 100%/800 zł = 1,13 * 100% = 113 %
113% - 100% = 13% zyskał pan Antoni na sprzedaży ziemniaków