Odpowiedź :
Odpowiedź:
Istnieją teorie, że Mieszko I był z pochodzenia wikingiem, bo w jego głównej kwaterze na Jeziorze Lednickim znaleziono pozostałości broni skandynawskiej. Teorie te są jednak podważane, bo wielu władców w tamtych czasach "zatrudniało" wikingów i znaleziska broni na terenach Polan są udokumentowane w archeologii.
Teorie na bok - ale Mieszko I oprócz syna Bolesława Chrobrego, miał również córkę, którą wydał za króla Szwecji, Eryka Zwycięskiego. Miała z nim syna Olofa, późniejszego króla Szwecji. Po śmierci Eryka, została żoną króla Danii, Svena Widłobrodego, z którym miała czworo dzieci: dwóch synów - Haralda II Svenssona (później regenta i króla Danii) oraz Kanuta Wielkiego (króla Danii i Norwegii), a także dwie córki.
Świętosława nazywana jest w historii Sigridą Storradą (dostała przydomki Dumna i Harda), w Danii dano jej także imię Gunhilda. Nazywana jest także Matką Królów.
Świetne książki na temat tamtych czasów (Mieszka I oraz jego dzieci, Bolesława i Świętosławy) opisuje Elżbieta Cherezińska w 2-tomowej powieści historycznej "Harda" i "Królowa" - polecam! Czyta się o niebo lepiej niż lektury historyczne typu Trylogia Sienkiewicza. :)
Dla zainteresowanych czasami Przemysła II oraz Władysława Łokietka - znajdą wiele informacji w formie powieści w 5-tomowej powieści z cykllu "Odrodzone Królestwo" tej samej autorki.
Wyjaśnienie: