Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Liczba atomowa to w skrócie poprostu liczba elektronów (w atomie obojętnym) np: Magnez ma liczbę atomową 12, a więc ma 12 elektronów.
Przy każdym pierwiastku masz dwie liczby. W przypadku np: magnezu są to 12 i 24,31. Liczba atomowa to ta mniejsza liczba.
2. Liczbę masową (to ta większa) odczytujesz z układu okresowego i ją zaokrąglasz.
3. Ilość powłok elektronowych jest określana przez numer OKRESU. Okresy to te liczby z boku. Dla przykładu potas będzie miał 4 powłoki, a węgiel 2.
4. Ilość elektronów walencyjnych (czyli elektronów znjadujących się na ostatniej powłoce) określana jest przez numer GRUPY. Grupy to te liczby na górze. Dla przykładu sód ma 1 elektron walencyjny, a tlen 6.
5. p+ to oznaczenie protonu. Jest to jedna z cząstek wchodzących w skład j. atomowego. Proton ma ładunek dodatni. Liczbę protonów w j. atomowym określa liczba atomowa. Np: liczba atomowa atomu węgla = 6, a więc węgiel ma 6 protonów w jądrze atomowym.
6. n0 to oznaczenie neutronu. Podobnie jak proton wchodzi w skład j.atomowego. Ma ładunek obojętny. Liczbę neutronów obliczamy odejmując liczbę masową od liczby atomowej. Atom węgla ma 6 neutronów, ponieważ 12-6=6.
7. Opisane w pkt. 4.
8. Rysowanie uproszczonego modelu atomu zaczynasz od policzenia liczby powłok (punkt 3.), liczby protonów, neutronów i elektronów (punkt 5,6 i 1.). Każda powłoka elektronowa ma swoje oznaczenie. Są to kolejno K dla pierwszej powłoki, L dla drugiej, M, N, O, P, Q. Potem umieszczasz odpowiednio elektrony na powłokach (na ostatniej powłoce są elektrony walencyjne, punkt 4.), i już. Najlepiej zobaczyć to na jakimś filmiku, bo ciężko to tu wyjaśnić.
Polecam np: kanał Chemiczny chichot, filmik o budowie atomu
Wyjaśnienie:
Powodzenia na kartkówce :)