PROSZĘ O POMOC ALE BEZ ŻARTÓW Mam zagrożenie…..Cykl „Ballady i romanse” stanowił część I tomu „Poezji” A. Mickiewicza i został wydany w Wilnie w 1822 r. Rok ten jest przyjęty powszechnie za początek polskiego romantyzmu.
1. Motto i jego znaczenie.
2. Sytuacja przedstawiona w „Romantyczności”.
3. Trzy punkty widzenia (prostoty, starca, narratora – poety).
4. Co to znaczy „Miej serce i patrzaj w serce?” Zinterpretuj ostatni wers ballady. W jakim innym
utworze literackim występuje podobny cytat?
5. „Romantyczność” jest uznawana za manifest polskiego romantyzmu. Jakie idee i tezy romantyków
odnajdujesz w tym wierszu?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.Motto – cytat poprzedzający treść utworu, umieszczony tam celowo przez autora, aby wywołać na odbiorcy określone skutki zgodne z zamysłem autora

2.Przedstawiona sytuacja ma miejsce w małym miasteczku. Główną bohaterką jest Karusia-cierpiąca, młoda kobieta, której śmierć odebrała ukochanego. Dochodzi do momentu, w którym cierpienie i tęsknota dziewczyny za Jasiem osiągają apogeum i ta widzi oczyma wyobraźni swego zmarłego kochanka.

3.Nie Wiem (Przepraszam)

4.Romantyczność" Adama Mickiewicza, w której poeta zawarł manifest romantyzmu. Zdanie "miej serce i patrzaj w serce" wypowiada narrator, podsumowując w ten sposób scenę, której był świadkiem na rynku małego miasteczka. Bohaterka ballady, Karusia w biały dzień widzi zmarłego dwa lata temu ukochanego Jasia, mówi do niego.

5.Według romantyków świat zbudowany jest zarówno z takich elementów, które postrzegamy zmysłami, ale i również z takich, których nie zobaczymy, jeśli nie będziemy umieli doznawać uczuć. Tylko w taki sposób możemy zobaczyć świat i w całej okazałości.