Plz na teraz daje naj

4. A piece of steel has a volume of 12cm3 and a mass of 96g. What is its density in g/cm3 and kg/m3?
5. What is the mass of 5m3 of cement of density 3000kg/m3?
6. What is the mass of air in a room measuring 10m × 5m × 2m if the


Odpowiedź :

Odpowiedź:

4. d=8g/cm3 = 8000kg/m3, 5. m= 15000kg, 6. 130kg

Wyjaśnienie:

4.

v= 12cm3

m= 96g

d= ?

wzór:

d=m/v

d= 96g/12cm3

d= 8g/cm3 = 8000kg/m3

5.

v= 5m3

d=3000kg/m3

m=?

wzór:

m= d × v

m= 3000kg/m3 × 5m3

m= 15000kg

6.

d= 1.3kg/m3

v= 10m × 5m × 2m = 100m3

m= ?

wzór:

m= d × v

m= 1.3kg/m3 × 100m3

m= 130kg