3/ Dlaczego warto zastępować mleko krowie zamiennikami?


4/ Dlaczego należy zdecydowanie zmniejszyć zawartość cukru w wypiekach?

5/ Jakimi dodatkami można wzbogacić ciasto w składniki odżywcze – witaminy i składniki mineralne?

6/ Podaj 4 przykłady zdrowych wypieków (ich nazwy i skład)​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Mleko krowie jest zdrowsze

Mleko że sklepu jest z różnymi dodatkami

Wyjaśnienie:

Ponieważ wypieki nie muszą mieć dużo cukru, same w sobie mogą być słodkie

Odpowiedź:3/

Najstarszy i najpopularniejszy napój roślinny. Ziarno soi uważane za najlepszy i pełnowartościowy zamiennik białka pochodzenia zwierzęcego. Jest dobry nie tylko dla osób mających problem z trawieniem mleka krowiego, ale również dla diabetyków. Bardzo powoli uwalnia cukry, obniża poziom cholesterolu, zawiera pełen zestaw aminokwasów, minerały (wapń, żelazo, potas, magnez), witaminy z grupy B. Dzięki zawartym izoflawonom łagodzi zespół napięcia miesiączkowego. Soja jest także bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego ze względu na dobroczynne właściwości napoje sojowe uznawane są najzdrowsze zamienniki mleka krowiego, ważne tylko aby były wyprodukowane z organicznej soi.

Napoje zbożowe przypominają wyglądem mleko krowie. Wartość odżywcza zależy od rodzaju i gatunku użytego zboża. Zawiera mniej protein, a więcej węglowodanów niż mleko krowie. Zawierają mało tłuszczu, są bogate kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze i witaminy z grupy B i E oraz błonnik. W konsystencji bardziej wodniste (niska zawartość tłuszczu), są lekkostrawne. Polecane dla wszystkich osób osłabionych chorobą, aktywnych oraz uczulonym na orzechy i soję a ze względu na wysoką zawartość beta-glukanu przyczyniają się do zmniejszenia poziomu cholesterolu i kwasów żółciowych w jelicie poprzez ich wchłanianie. To znakomity dodatek do płatków śniadaniowych.

4/PŁYNNE ZAMIENNIKI CUKRU

Płynne substancje nadają wypiekom inną konsystencję, smak i kolor. Jeśli zdecydujesz się właśnie na ten zamiennik, pamiętaj, aby zmienić proporcje mokrych składników.

Syrop klonowy

Ciemne syropy mają bardziej intensywny smak i nadają się do pieczenia, natomiast jasnych lepiej używać do już przygotowanych naleśników lub innych deserów.

Zamiast szklanki białego cukru użyj ¾ szklanki syropu klonowego. Jednocześnie pamiętaj, aby na każdą porcję syropu zmniejszyć ilość płynnych składników w przepisie o 3 łyżki.

Miód pszczeli

Miodu najlepiej używać w deserach, których nie poddajesz obróbce cieplnej, gdyż traci on swoje właściwości w temperaturze powyżej 40°C.

Zamiast szklanki białego cukru użyj ¾ szklanki miodu. Jednocześnie pamiętaj, aby na każdą porcję miodu zmniejszyć ilość płynnych składników w przepisie o 3 łyżki.

Syrop z agawy

Zamiast szklanki białego cukru użyj ⅔ szklanki syropu z agawy. Jednocześnie zmniejsz ilość płynów w przepisie o ¼ oraz obniż temperaturę w piekarniku o 25°C.

SYPKIE ZAMIENNIKI CUKRU

Cukier trzcinowy

Cukier trzcinowy ma lekko karmelowy posmak i doskonale komponuje się z wanilią i cynamonem. Sprawdzi się w każdym przepisie.

Zamiast szklanki cukru białego użyj szklanki cukru trzcinowego.

Ksylitol, czyli cukier brzozowy

Ksylitol nie nadaje się do ciast drożdżowych i biszkoptu. W innych wypiekach, deserach i napojach sprawdzi się świetnie.

Zamiast szklanki cukru białego użyj szklanki ksylitolu.

5/Wzbogacanie (inaczej fortyfikacja) żywności polega na dodawaniu do środka spożywczego jednego bądź kilku składników odżywczych, bez względu na to, czy normalnie występują one w tym środku czy nie, w celu zapobiegania i korygowania niedoborów jednego lub więcej składników odżywczych w całych populacjach lub określonych grupach ludności. Inne cele wzbogacania to wyrównanie strat spowodowanych przetwarzaniem i zwiększenie atrakcyjności produktu dla konsumenta.

Wyróżniamy wzbogacanie obligatoryjne (obowiązkowe) oraz dobrowolne. Fortyfikacja obligatoryjna nakłada na wszystkich producentów określonego asortymentu środków spożywczych obowiązek dodawania witamin lub składników mineralnych w ilości regulowanej odpowiednimi przepisami. W Polsce obowiązkowe jest jodowanie soli kuchennej i wzbogacanie tłuszczów do smarowania w witaminy A i D (z wyjątkiem masła, które zawiera je naturalnie).Jodowanie soli w Polsce prowadzi się w celu profilaktyki niedoczynności tarczycy. Dodawanie witamin do margaryn stosowano w Polsce niemalże od początku ich produkcji w celu rekompensaty strat spowodowanych zastąpieniem nimi masła. Obligatoryjne jest jedynie wzbogacanie margaryn w witaminy A i D, ale wielu producentów decyduje się również na dodawanie witaminy E.

6/Kukurydziane ciasto jogurtowe ,Fasolowe ciasto bez mąki

Ciasto marchewkowe,Ciasto jabłkowe bez cukru i tłuszczu,Ciasto budyniowe

Wyjaśnienie: