Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Skagerrak., Kattegat, Sund , Wielki Bełt , Mały Bełt
2. Głębia Landsort 459 m p.p.m
3. Bałtyk nazywany jest morzem śródlądowym północnej Europy, ponieważ ze wszystkich stron jest otoczony lądem, a z Morzem Północnym łączy go jedynie kilka płytkich cieśnin. Położone jest w północnej strefie klimatu umiarkowanego. Oba morza leżą na tym samym szelfie kontynentalnym.
4. Niszczące:
-Fale morskie w wielkim impetem uderzają w stronę wybrzeże klifowe. Widać wtedy efekt abrazji. Idealnym przykładem niszczącej działalności morza jest kościół w Trzęsaczu który w kiedyś był 500 m od morza a teraz znajduje się na skarpie
-sztorm- ogromna siła niszcząca która powoduje kompletne spustoszenie w okolicznych portach jak i na samych plażach. Niszczy pomosty, kładki, kutry rybackie oraz molo.
-pływy morskie są niszczące i zarazem akumulujące. Przez ich działanie właśnie delty często są niszczone oraz powoduje to powstanie estuarium ( na powstanie estuarium składa się dużo więcej czynników ale jest to jeden z nich)
budujące:
-akumulacja. Piaski które zostały naniesione przez rzeki i znalazły się w morzu, zostają teraz wykorzystane do budowy np. mierzei (Mierzeja Helska)
-Mierzeje dzięki pływom morskim oraz ogólnym ruchom wody zostają "zamknięte" i powstają jeziora przybrzeżne ( np. Łebsko)
-na wybrzeżach niskich jest większy "zasięg" akumulacji. Piach który znajduje się w morzu zostaje wyrzucony na plaże i ją usypuje jeszcze bardziej.
- na obszarach bardziej odsłoniętych gdzie panują dogodne warunki do przemieszczania się mas powietrza (wiatr) powstają wydmy ( musi także być element na którym wydma może się "zatrzymać np,. krzewy)
5. Abrazja – jeden z procesów erozyjnych. Polega na ścieraniu podłoża skalnego przez luźny materiał skalny przemieszczany przez prądy rzeczne i morskie, falowanie wód, przypływy i odpływy morskie, lodowce i wiatry, także na wzajemnym ścieraniu materiału skalnego, wskutek czego ulega on rozdrobnieniu i obtoczeniu.
Mierzeja – rodzaj kosy cechujący się tym, że całkowicie lub w znacznym stopniu odcina przybrzeżny fragment morza od reszty akwenu morskiego.
6. Temperatura Morza Bałtyckiego zależy od pory roku, latem w południowej części akwenu woda jest cieplejsza, wynosi około 17 stopni C; w środkowej części – około 15 stopni C; W części północnej zaś jest najniższa – około 12 stopni C. Z kolei podczas zimy wody otwartego morza mają temperaturę około 2 stopni C, w strefie brzegowej – około 0 stopni C. Podczas mroźnych zim może się zdarzyć, iż częściowo wody powierzchniowe ulegają zlodzeniu.
7. Zróżnicowanie wód Bałtyku jest duże ponieważ Bałtyk jest morzem śródlądowym i jest połączony z Oceanem Atlantyckim tylko przez cieśniny duńskie stąd jest mała wymiana wód z oceanem .Dzięki temu wody Bałtyku przy cieśninach duńskich mają większe zasolenie niż wody w głębi Morza Bałtyckiego.
8.
RODZAJE
A. Substancje biogeniczne
B. Substancje toksyczne
C. Zanieczyszczenia ropopochodne
D. Skażenia sanitarne
E. Substancej radioaktywne
F. Inne, w tym śmieci
SKUTKI
Niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzkiego
Szkodliwość dla żywych zasobów i życia morza
Utrudnienia w prawidłowym użytkowaniu morza włączając w to rybołówstwo
Obniżenie jakości użytkowej wody morskiej
Zmniejszenie walorów estetycznych morza
Myślę że pomogłam :)