mat: Wojny z Turcją.
1.Z jakimi krajami Polska toczyła wojny w XVII wieku?
2.Z jakim krajem Rzeczpospolita graniczyła od południa?
3.Kim był sułtan?
4.Dlaczego stosunki polsko - tureckie nie układały się dobrze?
5.Co wydarzyło się w 1620 roku?
6.Kim był Jan Karol Chodkiewicz i obroną jakiej twierdzy dowodził?
7.Jaki był przebieg wojen polsko - tureckich w II połowie XVII wieku? a.o czym mówił traktat w Buczaczu? b.kim był Jan Sobieski? c.jak przebiegła bitwa pod Chocimiem z 1673 roku? d.dlaczego szlachta wybrała Jana Sobieskiego na króla Polski?
8.Czym była i kiedy miała miejsce odsiecz Wiednia?  ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.Państwu polsko-litewskiemu przyszło stoczyć w nim długotrwałe wojny ze Szwecją, Rosją i Turcją

2.od południa z Czechosłowacją

3.tytuł władcy islamskiego, używany w wielu krajach muzułmańskich, m.in. w Turcji osmańskiej do 1922. Państwo rządzone przez sułtana to sułtanat. Termin „sułtan” powstał w czasach kalifatu bagdadzkiego.

4.ponieważ nastopiły konflikty pomiedzy nimi.

5.Bitwa pod Cecorą (1620)

6.bitwa pod cichocinem i hetmanem

7.pośrednią przyczyną wojny były działania wojsk koronnych na Ukrainie wymierzone przeciw Tatarom i hetmanowi kozackiemu Piotrowi Doroszence, który w 1666 roku uznał zwierzchnictwo Turcji. Początkowo Turcy byli zajęci wojną z Wenecją (VI wojna wenecko-turecka) i Cesarstwem (IV wojna austriacko-turecka), toteż do walki z Rzecząpospolitą skierowali Tatarów (Wojna polsko-kozacko-tatarska 1666–1671). Z całą potęgą wystąpili w 1672 roku, a pretekstem była pomoc dla Doroszenki.

8.Bitwa pod Wiedniem (inaczej nazywana Odsieczą Wiedeńską lub rzadziej Wiktorią Wiedeńską) – bitwa stoczona 12 września 1683 pod Wiedniem między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

Wyjaśnienie: