Napisz 4 argumenty do tematu:

Przeżycia człowieka czy jego wola - co bardziej wpływa na jego charakter?​


Odpowiedź :

Każdy człowiek ma zalety i wady, które   nie wzięły się znikąd. Jeśli dobrze go poznamy , możemy lepiej zrozumieć jego postępowanie, choć nie oznacza to  akceptacji   jego złych zachowań. Przeżycia człowieka wpływają na jego charakter.  

1. Odwołanie do „Opowieści wigilijnej“

- Srooge w dzieciństwie był ubogim, pokrzywdzonym, opuszczony przez ojca, zaniedbanym chłopcem. Doświadczenia, które go dotknęły sprawiły, że  choć stał się  człowiekiem majętnym, to był skąpym, nieżyczliwym  samotnikiem, bezwzględnym i cynicznym.  

2. Odwołanie do „Pana Tadeusza“

- Gerwazy był sługą  Stolnika Horeszki, który zginął z ręki Jacka Soplicy. Za życia pana był człowiekiem  dość wesołego usposobienia, ale od śmierci Stolnika stał się  człowiekiem  milczącym i ponurym, pałającym chęcią zemsty na całym rodzie Sopliców.  

3. Odwołanie do „Małego Księsia“

- Bohater był chłopcem, który wyruszył w podróż.  Wędrówka po wszechświecie sprawiła, że dojrzał emocjonalnie i zdobył nowe doświadczenia. Potrafił wyciągnąć odpowiednie wnioski ze swej wędrówki i zrozumiał,  co w życiu jest najważniejsze. Nauczył się być odpowiedzialnym za różę, którą opuścił, ponieważ oceniał jej słowa, a nie czyny.

4. Odwołanie do „Ludzi bezdomnych“

- Młody lekarz, Tomasz Judym  miał bardzo trudne dzieciństwo, w biedzie z ojcem pijakiem,  jednak był na tyle zdeterminowany, że podjął naukę. Jego ambicja i determinacja pomogły mu zdobyć wykształcenie. Zdecydował się poświęcić całe swoje życie pomocy ludziom najuboższym i potrzebującym, uważając że ma do spłacenia "przeklęty dług" klasie społecznej, z której się wywodzi.