Odpowiedź :
Odpowiedź:
Umiejscowienie pierwiastka w układzie okresowym Mendelejewa wpływa na właściwości tego pierwiastka.Układ okresowy składa się z pionowych grup zwanych kolumnami i poziomych rzędów czyli okresów.Każda grupa ma swoją nazwę pochodzącą od nazwy 1 pierwiastka w grupie ,oprócz grupy 1 nazwanej litowcami od 2-go pierwiastka w grupie .Pierwiastki w układzie okresowym są uporządkowane według zwiększającej liczby atomowej -Z -a właściwości pierwiastków powtarzają się okresowo .
Pierwiastki od 1 do 13 grupy to metale ,od 14 do 17 grupy to niemetale ,18 grupę stanowią gazy szlachetne.
Właściwosci fizyczne pierwiastków danej grupy są podobne.
Właściwości chemiczne pierwiastków znajdujące się w tej samej grupie są podobne, ale w tym samym okresie są różne.
Numer grupy -jest 18 grup--określa ilość elektronów walencyjnych,która dla pierwiastków tej samej grupy jest taka sama.. Dla grup od 11 do 18 ilość elektronów jest równa numerowi grupy odjąć 10 np. 16 grupa -10 =6 elektronów walencyjnych.Pierwiastki od grupy 3 do 10 mają 1 lub 2 elektrony walencyjne.
Numer okresu w którym znajduje się dany pierwiastek mówi nam o ilości powłok elektronowych tego pierwiastka np. pierwiastki w 3 okresie mają 3 powłoki ,w 7 okresie 7 powłok elektronowych.Mamy 7 okresów ,ktore oznaczamy literami: K L M N O P Q lub n= 1 2 3 4 5 6 7
Wielkość atomu określa promień atomu,który zmniejsza się w okresie chociaż liczba powłok elektronowych się nie zmienia ,ale ładunek jądra jest coraz większy i silniej przyciąga elektrony z powło elektronowych,więc promień atomowy się zmniejsza.W grupach promień atomowy zwiększa się w dól grupy.