Odpowiedź :
Odpowiedź: neutrony mają ładunek zero, protony 1 na plusie a elektrony maja 1 na minusie grupa mowi od 13 do 18 jak sie odejmie 10 to mowi ile jest elektronow na na ostatniej powłoce walencyjnej okres ile bedzie powłok
Wyjaśnienie: TYLE WIM
Odpowiedź:
Atom, jest to najmniejsza część pierwiastka chemicznego, zachowująca wszystkie jego właściwości. Składa się on z trzech cząstek elementarnych: protonów, o ładunku dodatnim, neutronów, o ładunku obojetnym (zerowym) i elektrony, o ładunku ujemnym. Jądro atomowe zawiera nukleony, czyli wszystkie protony i neutrony; ma ładunek dodatni; chmura elektronowa zawiera natomiast same elektrony i ma ładunek ujemny; sam atom natomiast jest obojętny elektrycznie. Masa protonu, jak i neutronu równa jest 1 u. Przybliżona wartość dla elektronu równa jest 0,0005 u.
Grupy w układzie okresowym informują nas o ilości elektronów walencyjnych (elektronów na ostatniej powłoce atomu). Atomy pierwiastków znajdujących się w grupach 1-12 mają liczbę elektronów walencyjnych odpowiednio równą numerowi jego grupy. Atomy pierwiastków znajdujące się w grupach 13-18 mają natomiast liczbę elektronów walencyjnych odpowiednio równą cyfrze jedności w zajmowanej przez nie grupie.
Okres zajmowany przez dany pierwiastek oznacza liczbę powłok elektronowych, jakie zawierają jego atomy.
Liczba masowa danego atomu informuje o składzie jego nukleonów, czyli liczbie jego protonów i elektronów łącznie. Liczba atomowa informuje natomiast, ile protonów znajduje się w atomie danego pierwiastka. Liczba elektronów w obojętnie naładowanym atomie jest równa ilości jego protonów, a liczbę neutronów obliczymy, odejmując od liczby masowej, jego liczbę atomową.
Wyjaśnienie:
Pozdrowienia od Chemografa.