W hurtowni ,, Modna Pani" 9 żakietów kosztuje 1224 zł . Tyle samo kosztują 3 płaszcze . Ile zapłacimy w tej hurtowni za 5 żakietów i 5 płaszczy?

Odpowiedź :

9 żakietów: 1224 zł

3 płaszcze: 1224 zł

Ile kosztuje jeden żakiet?:

1224 zł : 9 = 136 zł

Ile kosztuje jeden płaszcz?:

1224 zł : 3 = 408 zł

Ile zapłacimy w tej hurtowni za 5 żakietów i 5 płaszczy?:

Ż: 136 zł · 5 = 680 zł

P: 408 zł · 5 = 2040 zł

W sumie za 5 płaszczy i 5 żakietów zapłacimy:

2040 zł + 680 zł = 2720 zł

                                                                                      *Ż - żakiety, P - płaszcze.