Odpowiedź :
Odpowiedź:
1) Kodeks pracy jest zbiorem przepisów regulującym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników. W Polsce obowiązuje kodeks uchwalony 26 czerwca 1974. ... W sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego bądź rozporządzenia wydane przez Ministerstwo Pracy.
2)świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy, orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
3)Orzeczenie lekarskie
Wstępne badania lekarskie do pracy przeprowadza lekarz medycyny pracy, z którym pracodawca zawarł umowę.
4Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za wszystkie badania lekarskie pracowników koszty ponosi pracodawca. ... Jeśli lekarz medycyny pracy zlecił dodatkowe badania lekarskie w celu dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku, ich koszty również w całości pokrywa pracodawca.
5)29§ 2 kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków.
6)Możemy wyodrębnić cztery rodzaje umów o pracę:
umowa o pracę na czas nieokreślony,
umowa o pracę na czas określony,
umowa o pracę na okresy wykonywania określonej pracy,
umowa na okres próbny.
7)Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać umowę na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy lub na zastępstwo. Czas trwania umowy nie może przekroczyć 3 miesięcy, jednak może zostać skrócony, jeśli pracodawca tak zdecyduje.
8)Pensja minimalna - kto ją ustala? Aby wysokość pensji minimalnej została ustalona, Rada Ministrów do dnia 15 czerwca każdego roku jest zobowiązana przedstawić Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych propozycję wysokości tego wynagrodzenia w roku następnym.
9)
Ochrona wynagrodzenia za pracę – to zespół norm kodeksowych gwarantujących pracownikowi otrzymywanie przez niego wynagrodzenia za świadczoną pracę.
Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę, zarówno wynagrodzenia zasadniczego, jak i wszelkich do niego dodatków, np. odprawy.
10)Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić przez jedną z następujących czynności prawnych: porozumienie stron, wypowiedzenie, rozwiązanie bez wypowiedzenia.
11)Kodeks pracy (dalej: KP), regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. ... Co ważniejsze, Kodeks przewiduje obowiązek po stronie pracodawcy do zapoznania pracownika z treścią regulaminu pracy przed rozpoczęciem przez niego pracy.
MAM NADZIEJĘ ŻE DOBRZE I ŻE POMOGŁAM W ZADANIU