Odpowiedź :
1W XVI wieku były prowadzone liczne wojny na tle religijnym. Wyznawców nowych religii karano, oskarżając o herezję. ... Polska była zatem jedynym krajem w którym za wyznawanie nowych religii nie karano na przykład paleniem na stosie, dlatego też była nazywana "państwem bez stosów".
2W Rzeczypospolitej Obojga Narodów przybyła na pole elekcyjne w trybie pospolitego ruszenia, szlachta głosowała województwami w obecności posłów, którzy zanosili jej głosy do Senatu: wybór króla ogłaszał marszałek, mianował natomiast prymas Polski..
3Jan Kochanowski urodził się 1530r. W Sycynie koło Radomia, zmarł 22 VIII 1584 w Lublinie. Był uważany za najwybitniejszego reprezentanta poezji humanistycznej Słowiańszczyzny, którego twórczość wpłynęła na rozwój polskiej literatury narodowej.
mam nadzieję że pomogłem
1. Ponieważ w Polsce istniała dowolność wyznania religii. Dlatego też nie palono na stosach ludzi innego wyznania niż np. katolicyzm.
2. Po śmierci ostatniego z Jagiellonów - Zygmunta II Augusta w 1572r., nastąpił czas wolnej elekcji w 1573r. gdzie pierwszym królem elekcyjnym został wówczas Henryk Walezy.
3. Jest nim oczywiście Jan Kochanowski.
Liczę na naj