Zapoznaj się z tekstem tródlowym, a następnie wykonaj polecenia.


Sprawozdanie podpułkownika Antoniego Chruściela, 22 sierpnia 1941 r. Mlodzież męska w wieku 15-20 lat pracuje chętnie. Brak ... rozwagi nie pozwala jej na poważniejszą pracę. Natomiast praca tego rodzaju, jak roznoszenie komunikatów, rozklejanie odezw i nalepek propagandowych, napisy itp. - wykonują chlopcy z zapa. lem. Na ogół nie umieją utrzymać języka za zębami i robią wszystko raczej (...), aby się móc pochwalić. ... Młodzież w wieku poborowym wykazuje mniej (...) zainteresowania się pracą niepodległościową - niz chlopcy mlodzi. Trafiają się jednak [...] jednostki b. [bardzo) wartościowe. Ogól demonstruje na początku gwałtowny zapał i chęć do pracy, a później , gdy dostanie jakąś konkretną robotę - zapał ten wybitnie maleje i w miarę piętrzących się trudności, zupelnie zanika. (...) Najbardziej równy poziom widzę u kobiet. Bardzo systematyczne i nie zniechęcające się. [...] Ogólnie rzecz biorąc - do prac konspiracyjnych nadają się lepiej kobiety.​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

a) Młodsi chłopcy byli chętni do pomocy w konspiracji, jednak nie można było im powierzyć poważniejszych zadań, ponieważ bardzo chcieli się pochwalić swoją działalnością. Starsza młodzież była mniej zainteresowana pomocą w konspiracji, a w przypadku trudności szybko się zniechęcała. Tylko kobiety były systematyczne i nie zniechęcały się do pracy w konspiracji.

b) Autor  przytoczonego sprawozdania oczekiwał od zaangażowanych w  konspirację: chęci do pracy bez względu na napotykane trudności oraz systematycznej pracy.

Wyjaśnienie: