Otwórz nowy plik arkusza kalkulacyjnego. W kolumnie A wpisz dziesięć liczb jednocyfrowych. Korzystając z funkcji SUMA, umieść w komórce A11 formułę obliczającą sumę tych liczb.

Dodaj w kolumnach (B, C, D, E) po dziesięć liczb. Dla każdej kolumny i każdego wiersza olicz sumę umieszczonych tam liczb.

Oblicz sumę wszystkich wpisanych liczb. Wynik umieść w komórce E12. Jakie argumenty ma funkcja SUMA? Czy jest to jedyne rozwiązanie? Uzasadnij odpowiedź.
W pewnym sklepie nastąpiła podwyżka cen artykułów o 7%. Oblicz ceny artykułów po podwyżce. Plik potrzebny do wykonania zadania znajduje się w naszym zespole w Teams.

Do komórki D4 wprowadź formułę obliczającą cenę po podwyżce. Następnie skopiuj ją do odpowiednich komórek w kolumnie D.

Zapisz plik pod nazwą Podwyżka.

Wyjaśnij dlaczego w komórce D8 formuła ma postać: =C8+C8*$D$1
W pliku z Teams “lt8-d1-t2-cw5.xlsx”, oblicz liczbę wszystkich uczniów szkoły oraz liczbę wszystkich dziewcząt i wszystkich chłopców.

W komórce D2 umieść formułę obliczającą, jaki jest procent dziewcząt w danej klasie. Zastosuj adres mieszany, aby formułę można było wykorzystać do obliczenia procentu chłopców w każdej klasie.

Skopiuj formułę do odpowiednich komórek w kolumnach D i F i ustal w tych kolumnach format wyświetlania liczb z dwoma miejscami po przecinku.


Odpowiedź :

Do części zadań wysyłam plik Excela z wyjaśnieniami

Zadania których nie ma w pliku:

  • Wyjaśnij dlaczego w komórce D8 formuła ma postać: =C8+C8*$D$1

$ przed D oznacza, że nie zależnie jak będziemy kopiować polecenie (używając ctrl+c lub używając małego kwadracika w prawym dolnym rogu komórki) to zawsze będziemy czerpać dane z kolumny D - jest to blokada kolumny D

(np. jeżeli z D8 byśmy skopiowali formułę do E8, to formuła by czerpała informację z E1 (zamiast D1))

$ przed 1 oznacza, że nie zależnie jak będziemy kopiować polecenie (używając ctrl+c lub używając małego kwadracika w prawym dolnym rogu komórki) to zawsze będziemy czerpać dane z pierwszego wiersza - jest to blokada wiersza 1

(np. jeżeli z D8 byśmy skopiowali formułę do D9, to formuła by czerpała informację z D2 (zamiast D1))

  • oblicz liczbę wszystkich uczniów szkoły oraz liczbę wszystkich dziewcząt i wszystkich chłopców

Aby policzyć ile w danym obszarze występuje elementów spełniających warunek (np. ile wśród dzieci jest chłopców) należy użyć funkcji =licz.jeżeli()

np. powiedzmy, że pomiędzy C1 a C10 jest informacja "chłopiec" lub "dziewczyna". Aby policzyć dziewczyny należy napisać =licz.jeżeli(C1:C10;"dziewczyna"), a żeby policzyć chłopców =licz.jeżeli(C1:C10;"chłopiec")

  • W komórce D2 umieść formułę obliczającą, jaki jest procent dziewcząt w danej klasie.

Aby obliczyć procent dziewczyn, należy obliczyć: ile dziewczyn / ile dzieci * 100

Korzystając z poprzedniej wiedzy piszemy: =$X$0 / $Y0 * 100

X0 to miejsce, w którym wstawiliśmy liczbę dziewcząt, Y0 to liczba dzieci

Zobacz obrazek Pawicraft