Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.Wysokie napięcie powierzchniowe- (na powierzchni wody powstaje cienka błonka) umożliwia to nie którym małym owadom, np. nartnikowi unoszenie się i poruszanie na powierzchni wody.
2.Wysokie ciepło właściwe- aby podnieść temperaturę wody należy dostarczyć dużo ciepła i na odwrót, aby obniżyć jej temperaturę trzeba dużą ilość ciepła odebrać. Dzięki temu woda w organizmach chroni je przed nagłymi zmianami temperatury. Zapewnia to też stabilniejsze warunki życia dla organizmów wodnych.
3. wysokie ciepło parowania- trzeba dostarczyć dużo energii, aby zmienić jej stan skupienia z ciekłego w gazowy. Woda w ten sposób pełni funkcję termoregulacyjną. Pot wydzielany przez ssaki odbiera ciepło, paruje i w ten sposób ochładza organizm.
4.Gęstość mniejsza w stanie stałym niż ciekłym- największa gęstość woda ma w temp. 4 stopni Celcjusza. Gdy temperatura maleje jej gęstość też maleje. W rezultacie lód jest lżejszy od wody, utrzymuje się na jej powierzchni, a głębsze warstwy zbiornika nie zamarzają. Umożliwia to organizmom wodnym przeżycie zimy.
5.Kohezja i adhezja -wiązania wodorowe powodują dużą spójność cząsteczek wody (kohezja), czyli odporność na rozerwanie pod wpływem siły. Inne oddziaływania międzycząsteczkowe wspomagają również jej dobre przyleganie (adhezję) do powierzchni naładowanych elektrycznie. Dzięki temu woda może przemieszczać się w górę w cienkich rurkach (kapilarach), np. w naczyniach roślin umożliwiając transport substancji od korzeni do liści.
Wyjaśnienie:
Chyba o to chodziło.
Proszę o naj