W sklepie z artykułami gospodarstwa domowego filiżanka kosztuje 24zł dzbanek jest o 2/5 ceny filiżanki droższy a cena talerzyka stanowi 5/8 ceny dzbanka ile zapłaci klient który kupi 2 filiżanki dzbanek i 4 talerzyki?

Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

odpowiedź w zalaczniku

Zobacz obrazek Paulgr

Odpowiedź:

filiżanka 24 zł

dzbanek 24 zł + 2/5 z 24 zł = 24 zł + 9,60 zł = 33,60 zł

talerzyk 5/8 z 33,60 zł = 21 zł

Klient zapłaci za zakupy 165,60 zl

(2*24 zł) + 33,60 zł + (4*21 zł)= 48 zł + 33,60 zł + 84 zł = 165,60 zl