1. Uzasadnij, dlaczego cena maksymalna przy typowym przebiegu funkcji podaży i popytu musi być niższa niż cena równowagi rynkowej i jakie mogą być długookresowe konsekwencje utrzymywania takiej ceny.
2. Uzasadnij, dlaczego cena minimalna przy typowym przebiegu funkcji podaży i popytu musi być wyższa niż cena równowagi rynkowej i jakie mogą być długookresowe konsekwencje utrzymywania takiej ceny


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Cena maksymalna musi być niższa od ceny równowagi rynkowej przede wszystkim dlatego, że gdyby była powyżej niej, nie wywierałaby żadnego wpływu na rynek, ponieważ przy cenie równowagi rynkowej popyt na dane dobro zostałby całkowicie zaspokojony i nikt by na takiej cenie nie skorzystał.

Wprowadzenie tego rodzaju ceny długoterminowo prowadzi m.in do niedoborów na rynku, ponieważ nie wszystkim opłaca się dokonywanie takich transakcji i do marnotrawstwa dóbr. Prowadzi ona również do spadku jakości danego rodzaju towarów na rynku. Z drugiej strony może również wzrosnąć nielegalny obrót tymi towarami. Jednak części osób umożliwia ona zakup danego dobra po cenie niższej niż zazwyczaj byłoby to możliwe.

Cena minimalna na dane dobro musi być powyżej ceny równowagi rynkowej, ponieważ zawieranie po niej transakcji jest dla dostarczających dane dobro mało opłacalne. Inaczej nie byłoby takiej konieczności.

Jeżeli wprowadzi się długotrwale cenę minimalną, na rynku zaczyna powstawać nadwyżka danego rodzaju dóbr. Powoduje to, że możliwości produkcyjne, które można by wykorzystać na produkcję innych dóbr pozostaną ulokowane indziej. Część dostarczających te dobra nie znajdzie również przez trę cenę na nie nabywców i one również wtedy się zmarnują, tak jak tamte moce produkcyjne.