Zadanie 1.
Jaki nacisk wywiera ciało o masie 2500 N o powierzchni podstawy 0,5 m2?

Zadanie 2.
Jaka musi być powierzchnia bazowa, aby ciało ważące 300 N wywierało nacisk 1800 Pa?

plis na jutro daje najjjjjj


Odpowiedź :

Wzór na ciśnienie

[tex]p=\frac{F}{S}[/tex]

[tex]p[/tex] → ciśnienie (wyrażone w Pascalach)

[tex]F[/tex] → siła nacisku działająca na ciało (wyrażona w niutonach)

[tex]S[/tex] → powierzchnia na którą oddziałuje ciało (wyrażona w metrach kwadratowych)

Zadanie 1

[tex]F=2500 \ N\\\\S=0,5 \ m^2\\\\p=\frac{2500 \ N}{0,5 \ m^2}=\boxed{5000 \ Pa}=\boxed{5 \ kPa} \ (bo \ 1 \ kPa=1000 \ Pa)[/tex]

Odp. To ciało wywiera nacisk 5000 Pa, czyli 5 kPa.

Zadanie 2

[tex]F=300 \ N\\\\p=1800 \ Pa\\\\\frac{300 \ N}{S}=1800 \ Pa\\\\1800 \ Pa\cdot S=300 \ N\\\\\boxed{S=\frac{1}{6} \ m^2}[/tex]

Odp. Powierzchnia bazowa musi wynosić 1/6 m².

Odpowiedź:

(Treść pytania jest dziwnie ułożona, domyślam się, że chodzi o CIĘŻAR a nie MASĘ ciała)

1.

cisnienie czyli nacisk jakie ciało wywiera na podłoże=F/s

F=Fc=2500N

s=0,5m^2

p=2500/0.5=5000Pa=50hPa

2.

p=1800Pa

F=300N

s=F/p=300N/1800Pa=1/6m^2

Wyjaśnienie: